Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amerykański gigant naftowy chce kupić „zieloną” energię

Amerykański gigant naftowy chce kupić „zieloną” energię

Amerykańska firma energetyczna Exxon Mobil obecnie przygotowuje szereg umów na zakup energii elektrycznej generowanej w elektrowniach wiatrowych lub słonecznych. Umowy będą prawdopodobnie dotyczyć 100-250 MW energii, którą można zasilić około 41 tys. gospodarstw domowych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Według ustaleń agencji Bloomberg firma wystosowała korespondencję do wielu firm produkujących energię z odnawialnych źródeł, zwłaszcza z farm solarnych i wiatrowych. Exxon ustalił termin oczekiwania na odpowiedź do 8 czerwca 2019 roku. Firma chciałaby zawrzeć umowy na 12, 15 lub 20 lat. Preferowany obszar pozyskiwania energii to Teksas, który był w 2017 roku liderem w instalacji nowych mocy wiatrowych. Zdarza się, że ceny energii osiągają wartości ujemne.

Bloomberg BNEF podkreśla, że jak do tej pory nie zdarzyło się, by naftowa firma na świecie sygnowała umowę PPA (ang. Power Purchase Agreement) dotyczącą tak dużej ilości energii elektrycznej.

„Jeśli widzimy, że gazowe i naftowe firmy inwestują w „czystą” energię to znaczy, że odnawialne źródła energii są pod względem ekonomicznym konkurencyjne. Firmy pokazują swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, bez straty finansów”, wyjaśniają analitycy BNEF.

Nie wiadomo jednak, czy Exxon podpisał już z jakimkolwiek dostawcą kontrakt na zakup energii. W odpowiedzi na zapytanie dziennikarzy Exxon odpowiedział, że „Nasza firma stale poszukuje możliwości dostaw energii do naszych zakładów”. Dotychczas gazowe i naftowe firmy zakupiły około 84 MW energii w ramach długoterminowych umów PPA.

Analitycy Wood Mackenzie Power & Renewables podkreślają, że korporacyjne zainteresowanie długoterminowymi umowami PPA na zakup energii solarnej i wiatrowej stale rośnie. Można spotkać czasami opinię, że mamy do czynienia z swojego rodzaju „wyścigiem zbrojeń”. Z drugiej strony rośnie ogólnoświatowa presja wywierana na firmach, które muszą nadążać za pojawiającymi się zmianami z gospodarce, w tym w sektorze energetycznym.

Źródło: elektrovesti.net, oilvoice.com, bloomberg.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.