Andrzej Duda o polityce na rzecz ochrony klimatu

W drugiej połowie września br. Andrzej Duda udał się do USA, by uczestniczyć w zgromadzeniu ONZ w Nowym Jorku. Podczas tej debaty zabrał głos w związku ze zmianami klimatycznymi, które są jednym z poważniejszych problemów, z jakimi musi się zmierzyć obecne pokolenie.

Jako prezydencja COP, Polska dołoży wszelkich starań w celu osiągnięcia zamierzonych ambitnych rezultatów szczytu. Będziemy kontynuować przywództwo negocjacji klimatycznych w duchu porozumienia paryskiego, zapewniając uczestnictwo wszystkich państw i transparentność rozmów. Będziemy także szanować różne uwarunkowania krajowe stron i ich wybór ścieżki redukcji emisji – powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał również, że jego zdaniem Polska od lat podejmuje działania, by razem z innymi państwami powstrzymać zmiany klimatyczne. Przypomniał także o tym, że nadchodzący szczyt klimatyczny odbędzie się na Śląsku, w Katowicach.

Z nadwyżką zrealizowaliśmy cel redukcyjny wyznaczony nam w Protokole z Kioto. Wraz z UE realizujemy najbardziej ambitny w skali globalnej wkład do porozumienia paryskiego. Będziemy kontynuować nasze działania na ścieżce niskoemisyjnego rozwoju służącego ochronie klimatu – dodał.

Słowa te są szczególnie ciekawe w kontekście polskiej energetyki, która wciąż opiera się przede wszystkim na węglu, przyczyniając się pośrednio do zmian klimatycznych. Być może czeka nas nieoczekiwany zwrot w tym kontekście, choć na chwilę obecną nic nie zapowiada, by tak się miało stać.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Energia odnawialna dla futbolu

Następny artykuł

Opłata za reklamówki pomoże w walce ze smogiem?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,