Wiadomości OZE Anja Rubik ambasadorką proekologicznej akcji #SiłaBabySteps 15 kwietnia 2019 Wiadomości OZE Anja Rubik ambasadorką proekologicznej akcji #SiłaBabySteps 15 kwietnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. #SiłaBabySteps to inicjatywa, której celem jest promowanie proekologicznych postaw. Jedną z ambasadorek kampanii jest modelka Anja Rubik. Akcja społeczna została zainicjowana przez Radio ZET. Reklama „Baby steps” to inaczej metoda małych kroków. Opiera się ona na wprowadzeniu do swojego codziennego życia i wyborów konsumenckich prostych czynności, które nie wymagają dużego wysiłku, a jednak wpływają na ochronę środowiska naturalnego. Takimi działaniami może być, np. zastąpienie plastikowych słomek bambusowymi (lub zupełna rezygnacja z ich stosowania), a także odejście od używania plastikowych kubków na rzecz szklanych naczyń. Jak udowadniają organizatorzy, w trakcie codziennych zakupów również można troszczyć się o środowisko i zrezygnować z jednorazowych opakowań foliowych na rzecz bawełnianych toreb wielokrotnego użytku. Wśród ambasadorów kampanii znaleźli się m.in. modelka Anja Rubik, kucharz i dziennikarz kulinarny Grzegorz Łapanowski, a także aktywistka i blogerka Areta Szpura. – Każdy z nas może zrobić pięćdziesiąt rzeczy, ale czasami warto jest zrobić te najprostsze i zacząć od takich małych kroków (…). Faktycznie to są takie mikroskopijne rzeczy każdego dnia. Dzisiaj miałem wybór, czy przyjadę samochodem; udało mi się przyjechać metrem i na desce. Jeśli pójdę do sklepu, to mogę wziąć siedemnaście reklamówek, a mogę nie wziąć ani jednej. Jeżeli pójdę do kawiarni, to mogę wziąć kubek na wynos i robić to każdego dnia i do tego wziąć kanapkę w foliówce i zapakować to jeszcze w papier, żeby ładnie wyglądało i wziąć słomkę, ale mogę też tego nie robić – zauważył Grzegorz Łapanowski podczas rozmowy przeprowadzonej w Radiu ZET. W akcji #SiłaBabySteps mogli również wziąć udział słuchacze i internauci. Za podzielenie się własnym sposobem na ochronę środowiska naturalnego radiostacja przyznawała nagrody. W przygotowanym na potrzeby kampanii proekologicznym zestawie znalazły się bambusowe słomki, bawełniany worek na zakupy oraz kubek wielokrotnego użytku. Foto: Radio Zet Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.