Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Anomalie wiru polarnego przyczyną mrozów w Stanach Zjednoczonych

Anomalie wiru polarnego przyczyną mrozów w Stanach Zjednoczonych

Amerykanie mieszkający na północnym wschodzie USA mierzą się obecnie z ogromną falą mrozów, dochodzących do niemalże -40°C i z temperaturą odczuwalną spadającą poniżej -50°C w czasie podmuchów porywistego wiatru. W tym samym czasie na biegunie północnym temperatura jest miejscami nawet 25 stopni wyższa od wieloletniej średniej dla tego okresu.

Reklama

Wiele osób wskazuje na te rekordowe mrozy, twierdząc, że globalne ocieplenie jest nieprawdziwe, a klimat się nie zmienia. Niestety, anomalie pogodowe, jakie obserwuje się teraz w Stanach Zjednoczonych, są bezpośrednim następstwem antropogenicznych zmian klimatycznych na Ziemi, a dokładniej mówiąc wynikiem zaburzenia działania wiru polarnego.

Wir polarny to układ niskiego ciśnienia o charakterze cyklonu, który zamyka nad obszarami biegunowymi masy zimnego powietrza i nie dopuszcza do ich mieszania się z powietrzem na niższych szerokościach geograficznych. Niestety, zmiany klimatu powodują okresową erozję krawędzi wiru, co powoduje, że masy zimnego powietrza odłączają się z tej formacji i przemieszczają na południe. Erozja ta spowodowana jest m.in. nagromadzeniem się gazów cieplarnianych w rejonie Arktyki i zmniejszeniem różnicy temperatur pomiędzy obszarem podbiegunowym a znajdującym się na południe cieplejszym rejonem.

Jak pokazują analizy, region ten ociepla się mniej-więcej dwa razy szybciej niż pozostała część świata, dlatego też wszelkie zjawiska związane z zaburzeniami klimatu są tutaj bardziej zauważalne. Dalsze ocieplanie się klimatu będzie jeszcze bardziej osłabiać wir polarny, a co za tym idzie takie katastrofalne w skutkach załamania pogody jak w tym roku obserwowane mogą być częściej.

źródło: inhabitat

Foto: Edward Stojakovic

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.