Nowy biodegradowalny materiał zastąpi plastik?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ilości nienadających się do recyklingu materiałów, którymi się otaczamy i ich negatywnym wpływie na środowisko naturalne.To sprawia, że projektanci w duchu rywalizacji szukają nowych, biodegradowalnych materiałów. Pisaliśmy już o kubeczkach z piasku, słomkach z makaronu. Tym razem pokażemy kolejnego w pełni ekologicznego rywala plastiku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Designerka pochodząca z Chile – Margarita Talep, do opracowania zrównoważonej alternatywy dla plastikowych opakowań jednorazowych wykorzystała algi morskie.

Główny skład materiału to polimer i plastyfikator. Ilość poszczególnych składników zmienia się w zależności od tego, jaka jest pożądana konsystencja końcowego produktu. Zmieniając proporcje, można uzyskać materiał bardziej sztywny lub bardziej elastyczny. Oprócz surowca pozyskanego z glonów, materiał zawiera też barwniki, które ekstrahowane są ze skórek owoców i warzyw, takich jak jagody, kapusta purpurowa, buraki i marchew.

Agar jest nagrzewany do 80 stopni Celsjusza

Agar, czyli galaretowata substancja polisacharydowa, ekstrahowana jest z alg czerwonych przez wrzenie. Następnie Margarita Talep dodaje wodę, która służy jako plastyfikator i delikatnie zabarwia ciecz. Kolejny krok obejmuje wlanie mieszaniny do formy. Ostatnim etapem w produkcji materiału jest pozostawienie go do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu o w miarę stałej temperaturze. Teraz to już kwestia czasu, kiedy nowo powstały materiał upodobni się do papieru lub cienkiego plastiku.

Burak zapewnia odpowiedni kolor opakowania

Taki materiał jest ekologicznym zamiennikiem tzw. “jednorazówek”. Ulega degradacji w ciągu ok. dwóch do trzech miesięcy. Czas ten jest zależny od grubości przedmiotu i podłoża, na którym następuje rozkład. Mimo że niektóre biomateriały znikają tylko w ciepłych temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza, ten materiał może ulec degradacji także w chłodniejszych.