Apel 80 tysięcy naukowców o poprawę jakości wód powierzchniowych

Apel 80 tysięcy naukowców o poprawę jakości wód powierzchniowych

Antropogeniczne zmiany klimatu niosą tragiczne skutki nie tylko dla fauny i ekosystemów. Oznaczają one drastyczne pogorszenie jakości wód powierzchniowych. 80 tysięcy naukowców ze 111 towarzystw naukowych apeluje o jak najszybsze i aktywne działanie na rzecz stanu wód. Już niedługo może być bowiem za późno.

Tragiczne globalne konsekwencje

Dokument podpisany przez badaczy nosi nazwę Stanowisko Światowych Towarzystw Naukowych Badających Ekosystemy Wodne w Sprawie Potrzeby Podjęcia Pilnych Działań Przeciwko Antropogenicznym Zmianom Klimatu. Podpisała go również Polska, a jej przedstawicielami zostało Polskie Towarzystwo Limnologiczne (PTLim) i Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne.

W oświadczeniu znajdziemy dogłębną analizę procesu szybkiej degradacji wód powierzchniowych, która postępuje w zastraszającym tempie. Niszczeniu środowisk wodnych trzeba zapobiec, bo jak mówią specjaliści, należy uniknąć „tragicznych globalnych konsekwencji”.

Najgorsza sytuacja w dziejach

W odezwie dobitnie podkreślono, że jeszcze nigdy zasoby wodne nie były tak zagrożone. Świadczy o tym choćby drastyczny spadek populacji organizmów słodkowodnych, która skurczyła się o 83% od 1970 roku. Bezpośrednio odbije się to na naszym życiu i zdrowiu. Jakość wody pitnej drastycznie spada, co będzie przyczyną wielu chorób i kryzysów.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Źródło: Nauka w Polsce

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.