Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Apel 80 tysięcy naukowców o poprawę jakości wód powierzchniowych

Zasoby wodne

Apel 80 tysięcy naukowców o poprawę jakości wód powierzchniowych

Antropogeniczne zmiany klimatu niosą tragiczne skutki nie tylko dla fauny i ekosystemów. Oznaczają one drastyczne pogorszenie jakości wód powierzchniowych. 80 tysięcy naukowców ze 111 towarzystw naukowych apeluje o jak najszybsze i aktywne działanie na rzecz stanu wód. Już niedługo może być bowiem za późno.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tragiczne globalne konsekwencje

Dokument podpisany przez badaczy nosi nazwę Stanowisko Światowych Towarzystw Naukowych Badających Ekosystemy Wodne w Sprawie Potrzeby Podjęcia Pilnych Działań Przeciwko Antropogenicznym Zmianom Klimatu. Podpisała go również Polska, a jej przedstawicielami zostało Polskie Towarzystwo Limnologiczne (PTLim) i Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne.

W oświadczeniu znajdziemy dogłębną analizę procesu szybkiej degradacji wód powierzchniowych, która postępuje w zastraszającym tempie. Niszczeniu środowisk wodnych trzeba zapobiec, bo jak mówią specjaliści, należy uniknąć „tragicznych globalnych konsekwencji”.

Najgorsza sytuacja w dziejach

W odezwie dobitnie podkreślono, że jeszcze nigdy zasoby wodne nie były tak zagrożone. Świadczy o tym choćby drastyczny spadek populacji organizmów słodkowodnych, która skurczyła się o 83% od 1970 roku. Bezpośrednio odbije się to na naszym życiu i zdrowiu. Jakość wody pitnej drastycznie spada, co będzie przyczyną wielu chorób i kryzysów.

Źródło: Nauka w Polsce

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.