Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Władze w Rijadzie oraz saudyjskie Ministerstwo Energetyki zapowiedziały, że kraj planuje znaczące zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym. Ma to ich zdaniem zarówno pozwolić na zmniejszenie własnej emisji CO2, ale również… zwiększyć eksport ropy.

Informację przekazał mediom w czasie konferencji prasowej minister energetyki Arabii Saudyjskiej i członek rodziny królewskiej, Abdulaziz bin Salman Al Saud. Konferencja odbywała się w ramach “Sustainability Week” w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Minister wyjaśnił, że zdaniem ekspertów z kierowanego przezeń resortu idealna struktura miksu energetycznego jego kraju powinna być oparta w przeważającej mierze o gaz i odnawialne źródła energii. Zapowiedział, że do 2030 roku Arabia będzie równomiernie i równolegle zwiększać zarówno udział gazu, jak i OZE w miksie. Zabrakło niestety informacji, jaki dokładnie ma być planowany udział poszczególnych źródeł energii w miksie.

Natomiast, jak dodał następnie, zaoszczędzona w ten sposób ropa oraz jej rezerwy utrzymywane przez Rijad, będą mogły zostać sprzedane na rynki światowe. Nie są to małe liczby, biorąc pod uwagę, że dziennie w Arabii Saudyjskiej wydobywa się 10 mln baryłek ropy, a oficjalne rezerwy liczą 260 mln baryłek. 

Pod koniec 2019 r. Arabia uruchomiła program mający na celu rozwój OZE, który ma kłaść główny nacisk na budowę farm fotowoltaicznych, jako najbardziej perspektywicznych i opłacalnych w klimacie Półwyspu Arabskiego.