Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Władze w Rijadzie oraz saudyjskie Ministerstwo Energetyki zapowiedziały, że kraj planuje znaczące zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym. Ma to ich zdaniem zarówno pozwolić na zmniejszenie własnej emisji CO2, ale również… zwiększyć eksport ropy.

BANER MOBILEB1
Reklama

Arabia Saudyjska zainwestuje w OZE

Informację przekazał mediom w czasie konferencji prasowej minister energetyki Arabii Saudyjskiej i członek rodziny królewskiej, Abdulaziz bin Salman Al Saud. Konferencja odbywała się w ramach „Sustainability Week” w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Minister wyjaśnił, że zdaniem ekspertów z kierowanego przezeń resortu idealna struktura miksu energetycznego jego kraju powinna być oparta w przeważającej mierze o gaz i odnawialne źródła energii. Zapowiedział, że do 2030 roku Arabia będzie równomiernie i równolegle zwiększać zarówno udział gazu, jak i OZE w miksie. Zabrakło niestety informacji, jaki dokładnie ma być planowany udział poszczególnych źródeł energii w miksie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Natomiast, jak dodał następnie, zaoszczędzona w ten sposób ropa oraz jej rezerwy utrzymywane przez Rijad, będą mogły zostać sprzedane na rynki światowe. Nie są to małe liczby, biorąc pod uwagę, że dziennie w Arabii Saudyjskiej wydobywa się 10 mln baryłek ropy, a oficjalne rezerwy liczą 260 mln baryłek. 

Pod koniec 2019 r. Arabia uruchomiła program mający na celu rozwój OZE, który ma kłaść główny nacisk na budowę farm fotowoltaicznych, jako najbardziej perspektywicznych i opłacalnych w klimacie Półwyspu Arabskiego. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.