Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wałbrzych wprowadzi „strefy wolne od plastiku”?

Wałbrzych wprowadzi „strefy wolne od plastiku”?

Władze Wałbrzycha planują wprowadzić zakaz posiadania jednorazowych produktów wykonanych z plastiku w określonych miejscach. Jak donosi dziennik.wałbrzych.pl, projekt przepisów już jest, a propozycja ma zostać oficjalnie ogłoszona na przyszłotygodniowej sesji rady miejskiej.

BANER MOBILEB1
Reklama

Projekt uchwały „Stop Plastik” w założeniu ma ograniczać używanie jednorazowych, plastikowych produktów. Przepisy w rygorystyczny sposób mówią nie tylko o zakazie sprzedaży, ale także używania i posiadania plastikowych jednorazówek. Zakaz miałby obowiązywać w specjalnie wyznaczonych strefach, do których wstępnie zaliczono nieruchomości stanowiące własność gminy, obiekty użyteczności publicznej lub inne, ogólnodostępne obiekty, których właścicielem jest miasto. Zakaz nie dotyczyłby jednak tych miejsc, które oddano w użytkowanie wieczyste: dróg, placów, skwerów, parków, lasów komunalnych, cmentarzy czy budynków mieszkalnych. 

Strefa wolna w praktyce 

Proponowane zmiany to kilkunastostronicowy projekt, a autorzy uchwały powołują się na szereg przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym także na Konstytucję – ta nakłada bowiem na samorząd obowiązek ochrony środowiska i wspierania działań mieszkańców w tej dziedzinie. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

W rzeczywistości do stref wolnych od jednorazowych plastikowych opakowań zaliczone zostałyby m.in.: magistrat, biblioteki, Stara Kopalnia, obiekty sportowe należące do miasta, Zamek Książ i przede wszystkim szkoły prowadzone przez miasto. Na terenie tych obiektów, zgodnie z propozycją władz, będzie obowiązywał zakaz posiadania, używania i sprzedaży przedmiotów takich jak jednorazowe pojemniki na jedzenie i napoje, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka czy patyczki do balonów. 

Oficjalna propozycja już w przyszłym tygodniu

Miejsca, które byłyby włączone do stref wolnych od jednorazowego plastiku, zgodnie z propozycją urzędników, zostałyby oznaczone specjalnymi naklejkami. Za złamanie przepisów – według zapisu zamieszczonego w ustawie – ma obowiązywać kara grzywny określonej w przepisach o wykroczeniach. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł dziennik.wałbrzych.pl, propozycja powinna pojawić się na zaplanowanej w przyszłym tygodniu sesji rady miejskiej.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.