Ardanowski chce otwarcia targowisk. „Handel jest ważny dla wielu ludzi w miastach”

Apeluję do samorządów, by wszystkie targowiska zostały otwarte – mówi w rozmowie z “Gazetą Polską Codziennie” minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Minister podkreśla, że handel jest ważny dla mieszkańców i rolników. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie obszerne zalecenia, które dotyczą utrzymania zasad higieny na targowiskach i bazarach. Szczegółowe zasady mają pomóc w minimalizacji zagrożenia. Jeśli sprzedawcy nie będą się do nich stosować, zarządca będzie miał prawo zamknąć targowisko. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ten kanał dystrybucji żywności musi być utrzymany. On jest szalenie ważny dla wielu ludzi w miastach, szczególnie tych mniej zamożnych, ale także dla rolników, zwłaszcza z małych gospodarstw, bo często nie mają oni innego sposobu sprzedaży swoich produktów. Apeluję do samorządów, by wszystkie targowiska zostały otwartepowiedział Ardanowski. Minister przekonuje też, że bazary stanowią mniejsze zagrożenie epidemiologiczne od sklepów. 

Ardanowski wymienia pozytywy, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo kupujących.

Wprowadzono również specjalne ułatwienia, dotyczące przetwórstwa rolno-spożywczego, zarówno w zakładach mleczarskich, jak i zakładach zajmujących się ubojem i rozbiorem mięsa. Są pewne wyjątki dotyczące odległości między pracownikami, ponieważ ta powszechnie wymagana, czyli 1,5 metra, uniemożliwiłaby funkcjonowanie linii produkcyjnej – tłumaczy.

Minister dodał też, że powstał specjalny korytarz przewozu żywych zwierząt i żywności z krótkim terminem ważności. 

Występujemy do Komisji Europejskiej, domagając się uruchomienia środków unijnych na przetrwanie gospodarstw. Domagamy się uruchomienia rezerwy kryzysowej, choćby na dopłaty do prywatnego przechowalnictwa produktów, które w obecnej sytuacji nie mogą znaleźć nabywców na rynkumówi Ardanowski. 

Tymczasem jest też inny sposób, by zaopatrzyć dom w świeże owoce i warzywa, bez konieczności otwierania targów – to inicjatywa e-targowisko, ziemniaki i pomidory na telefon.

Źródło: portalspozywczy.pl