Arnold Schwarzenegger też odwiedził szczyt COP24

Arnolda Schwarzeneggera nikomu przedstawiać nie trzeba. Niewiele osób jednak wie, że ten aktor, kulturysta i były gubernator Kalifornii jest zagorzałym działaczem na rzecz ochrony środowiska. Naturalne zatem jest, że pojawił się na szczycie klimatycznym COP24 i zrobił show, opowiadając o tym, jak na co dzień dba o naszą planetę.

Schwarzenegger o zmianach klimatu wie sporo. Wynika to z pełnionej przez niego funkcji publicznej i życia prywatnego. Kalifornia jest najbardziej zaludnionym stanem w USA, przekłada się to również na zapotrzebowanie energetyczne. Schwarzenegger, który gubernatorem był przez 8 lat, inwestował w odnawialne źródła energii. To również jego decyzje wpłynęły na to, że Kalifornia jest jednym ze stanów, który najbardziej ograniczył emisję gazów cieplarnianych. Ostatnio, już jako zwykły mieszkaniec, doświadczył na własnej skórze zmian klimatycznych – w ostatnich miesiącach cały stan zmagał się z ogromnymi pożarami.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Swoje działania na rzecz środowiska Schwarzenegger zaczyna od siebie i swojej rodziny. Podczas szczytu klimatycznego wspomniał o tym, jak oduczył swoje dzieci marnowania prądu, wykręcając im żarówki w oświetleniu. Innym proekologicznym rozwiązaniem był montaż ograniczników w prysznicach, które miały zaoszczędzić energię służącą do podgrzewania wody. – “Trzeba pamiętać, żeby wyłączać klimatyzację, kiedy wychodzimy z domu, a zimą – wyłączać ogrzewanie” – powiedział.

W wystąpieniu stwierdził także, że „Produkcja mięsa wymaga bardzo wiele energii, a do tego powoduje duże zanieczyszczenia.” To m.in. sprawiło, że znacznie ograniczył ilość spożywanego mięsa – obecnie do 4 dni w tygodniu. Jak sam wspomniał, być może kiedyś mięso ze swojej diety wyeliminuje całkowicie.

Hollywoodzki aktor od lat jest zwolennikiem elektromobilności i odnawialnych źródeł energii. Jak sam przyznał jest miłośnikiem Hummerów – w swoim garażu ma jeden hybrydowy, drugi o napędzie wodorowym i trzeci elektryczny. Z kolei do podgrzania wody w jacuzzi czy basenie używa kolektorów słonecznych.

Nawiązując do swojej już kultowej roli Terminatora, Schwarzenegger powiedział, że chciałby być “prawdziwym terminatorem, cofnąć się do przyszłości i sprawić, żeby ludzkość przestała spalać paliwa kopalne i korzystała innych technologii”. Jego zdaniem: „Największym złem są paliwa kopalne. Węgiel, ropa, gaz. Wszystkie te rzeczy, których używamy, a które zabijają ludzi”.

Czy działalność aktora jest faktycznie taka proekologiczna? Fakt, że przyleciał na szczyt swoim prywatnym odrzutowcem, który emituje ogromną ilość CO2 do atmosfery, może temu przeczyć.

Foto: Cop24.gov.pl