Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australia: II etap największego lądowego parku wiatrowego

największy wiatrak onshore

Australia: II etap największego lądowego parku wiatrowego

W stanie Wiktoria w okolicy miejscowości Horsham, wkrótce ruszy realizacja II etapu budowy projektu Murra Warra. Do jej budowy zostaną wykorzystane z kolei największe lądowe turbiny. Realizacja tego przedsięwzięcia zasili stanową gospodarkę oraz dopnie cele energetyczne regionu. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Gigantyczny park podzielony na 2 farmy

Murra Warra to park wiatrowy oddalony od miasta Horsham o 30 km. Realizacja pierwszego etapu przewiduje wybudowanie farmy o mocy 226 MW. Na tę moc złoży się 61 turbin Senvion o mocy jednostkowej 3,7 MW. Planowo Murra Warra I ma zostać zakończony w tym roku i mniej więcej w tym samym czasie zaplanowano rozpoczęcie budowy drugiego etapu, który powinien osiągnąć pełną operatywność w połowie 2022 roku.

Wiatraki dla Murra Warra II

W ramach realizacji Murra Warra II przewidziano wybudowanie 38 turbin Cypress o mocy jednostkowej 5,5 MW. Jeden taki wiatrak może zasilić nawet 5 tysięcy gospodarstw, natomiast energia z całego projektu trafi do nawet 150 tysięcy domów. Działanie tej farmy przekłada się na zmniejszenie rocznych emisji CO2 aż o 0,5 mln ton!

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Największe turbiny onshore

Cypress to największe lądowe turbiny wiatrowe, jakie dotychczas skonstruowano. Ich producentem jest GE Renewable Energy. Średnica wirnika Cypress rozciąga się na 158 metrów, natomiast jego maszt ma 161 metrów wysokości. Szczyt wiatraka znajduje się na 240 metrze powyżej poziomu podłoża. 

Korzyści gospodarcze z powstania Murra Warra II

Projektem parku zajmują się dwie firmy Green Investment Group oraz Renewable Energy System. Zawarły one długoterminową umowę na sprzedaż energii z przedsiębiorstwem energetycznym Snowy Hydro. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Realizacja Murra Warra II ma przekładać się na uruchomienie na czas 2 lat budowy, nawet 400 etatów pracowniczych. Później farma dalej będzie potrzebowała stałej ekipy obsługowej. Oprócz tego, budowa I etapu, która ruszyła w 2018 roku, zasiliła regionalną gospodarkę aż 4,4 milionami dolarów. Wiele wskazuje na to, że podobny efekt pojawi się przy realizacji Murra Warra II. 

Dzięki temu parkowi, stan Wiktoria osiągnie cel 40% udziałów OZE w całkowitej konsumpcji energii do 2025 roku.

źródło: inzynieria24.com, pv-magazine-australia.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.