Australia Południowa w całości zasilana energią ze Słońca

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Każdego dnia docierają do nas wiadomości o budowie kolejnych farm słonecznych i wzrastającej liczbie mikroinstalacji. W tym miesiącu padł kolejny rekord – cała Australia Południowa została zasilona energią pochodzącą ze słońca. 

Tysiące paneli i słoneczna pogoda

Niedziela 11 października była wyjątkowo ciepła i słoneczna. Słońce dało o sobie znać zwłaszcza między godz. 12 a 13. 

Właśnie wtedy obszar Australii Południowej o powierzchni 1 043 514 km kwadratowych zaspokoił 100% zapotrzebowania na energię, a wszystko dzięki panelom słonecznym. W ponad godzinę 288 tys. instalacji fotowoltaicznych na dachach wygenerowało 992 MW energii. Natomiast moc pochodząca z dużych farm słonecznych wyniosła 313 MW. Ponad 1,5 mln osób mogło polegać jedynie na energii płynącej ze Słońca. 

Wzrost mikroinstalacji

Fotowoltaika cieszy się w Australii dużym zainteresowaniem. Z pozyskiwania energii z paneli słonecznych korzysta ponad jedna trzecia australijskich gospodarstw domowych. W 2020 roku przybyło 2500 takich instalacji. 

– Nigdy wcześniej obszar tak duży, jak Australia Południowa nie działał całkowicie na podstawie energii solarnej, z czego 77% pochodziło z konsumenckich systemów solarnych na dachach – powiedział Audrey Zibelman, Prezes Australian Energy Market Operator.

Zibelman podkreśla, że jego firma dąży do tego, aby takie wydarzenia stały się codziennością. Jej marzenie może się niebawem spełnić, bo prognozy wskazują na wzrost instalacji o dodatkowe 35 tys. w najbliższych 14 miesiącach. Będzie to oznaczać, że sama tylko energia słoneczna z dachów będzie w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie. 

Rekordy także na Północy

Ze sprzyjających warunków pogodowych korzysta również Australia Północna. Niedawno pisaliśmy o największej na świecie farmie fotowoltaicznej, która powstaje w Newcastle Waters leżącym na Terytorium Północnym. 

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl