Australijscy nurkowie i naukowcy ratują Wielką Rafę Koralową

Turystyka to jedna z branż, która zanotowała najwięcej strat z powodu pandemii. Nurkowie z firmy Passions of Paradise w Australii stracili klientów, ale nie zamierzają siedzieć bezczynnie. Postanowili pomóc w ratowaniu Wielkiej Rafy Koralowej.

Nurkowie z Passions of Paradise zaproponowali współpracę naukowcom z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney, którzy prowadzą Program Pielęgnacji Koralowców. Jak w praktyce wygląda ta pomoc?

Namnażanie nowych kolonii i inne prace

Nurkowie towarzyszą przy pracach polegających na pielęgnacji i regeneracji koralowców. Pomagali m.in. w montażu instalacji, które pozwalają odłamanym fragmentom korali na tworzenie nowych kolonii.

Gdy tylko znajdą fragment koralowca, przymocowują go do specjalnej szkółki, a kiedy odrasta, zabierają fragmenty, by znaleźć im nowe miejsce na rafie tłumaczyła Laura Howlett,  doktorantka koordynująca projektem.

Projekt, który ma za zadanie ochronić Wielką Rafę Koralową, jest prowadzony od kilkunastu miesięcy. Do tej pory wzięło w nim udział pięć firm turystycznych. Ze względu na przestój w branży, dołączyli do niego także nurkowie z Passions of Paradise. Będa pomagać również w przyszłości. Właściciel firmy zaznacza, że ochrona koralowców leży także w jego interesie.

Źródło: smoglab.pl