Basen w Paryżu ogrzewany komputerami

W dzisiejszych czasach, w erze kryptowalut i sieci internetowych komputery są w każdym zakątku na ziemi. W szczególności serwery największych portali internetowych, czy kopalnie kryptowalut pochłaniają ogromne ilości energii, znacznie się przy tym ogrzewając. Aby zapewnić odpowiednie chłodzenie, często podejmowane są niekonwencjonalne kroki, jak chociażby ten w Paryżu.

We Francji, ktoś wpadł na pomysł jak wygenerowane ciepło efektywnie wykorzystać. Z racji tego, że chłodzenie centrów danych jest wysoce kosztowne i szkodliwe dla naszej planety, zdecydowano się na bardziej proekologiczne rozwiązanie. Od 16 maja 2017 roku basen Butte-aux-cailles jest ogrzewany przez ciepło wygenerowane przez komputery znajdujące się w kotłowni. Działa to również w drugą stronę — dzięki temu problem chłodzenia komputerów został rozwiązany dzięki wspomnianemu basenowi, który przyjmuje ciepło od serwerowni i jest to typowa sytuacja dwustronnych korzyści.

System wykorzystany na paryskim basenie został stworzony przez firmę Stimergy i dzięki jego zastosowaniu uniknięto emisji blisko 45 ton dwutlenku węgla do atmosfery rocznie. Prócz tego, zastosowanie takiego rozwiązania pozwala znacznie zredukować koszt utrzymania serwerów — według szacunków, aż 40% kosztów utrzymania serwerowni jest generowanych przez wyspecjalizowane systemy chłodzenia.