Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bateria cynkowo-jonowa magazynuje energię słoneczną

Bateria cynkowo-jonowa magazynuje energię słoneczną

Naukowcy z Cambridge opracowali baterię z fotokatodą wykonaną z dwutlenku wanadu. Wynalazek służy do zbierania i magazynowania energii słonecznej. Urządzenie wykazało wysoką sprawność około 1,2%.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zapotrzebowania na magazynowanie energii

Codziennie obserwujemy coraz większy postęp w sektorze energii odnawialnej, jednak niewątpliwym problemem, z jakim wciąż się borykamy, jest brak odpowiednich magazynów do przechowywania „zielonej energii”. Możliwość czasowego magazynowania „zielonej” energii stanowi dziś jedno z kluczowych wyzwań światowej energetyki.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge proponują częściową eliminację tej przeszkody. Opracowali baterię cynkowo-jonową, która sama w sobie może po części pełnić funkcję magazynu. Wynalazek jest ładowany przez energię słoneczną i dodatkowo jest w stanie ją magazynować.

Ogniwa te zostały opracowane jako tanie rozwiązanie do zbierania i przechowywania energii dla społeczności poza siecią w krajach rozwijających siępododaje profesor Michael Volder.

O magazynach energii w Polsce przeczytasz w naszym artykule:

Innowacyjna bateria

Bateria została zbudowana z fotokatody wykonanej z dwutlenku wanadu, która służy do zbierania światła i przechowywania jonów cynku i tlenku cynku.

nyKBIuEwUoMJfeXFMxZT1dvaT2IKe8j2S ZR2P5FbTSWTnJ0dAXGKAhwGMVsAnsRRFKvUmUiHD6RNW4iO2 2JbFUvOvnNs9zPrChcsZqFMQZR3aqf0ntDhEqRn5BxX4T3av44OR

Fot: Bateria cynkowo-jonowa/ źródło: pvmagazine.com

Pierwiastek ten został wybrany ze względu na jego energię przerwy energetycznej w widmie światła widzialnego oraz niezwykłą kinetykę szybkiego ładowania-rozładowania.

– Warstwa tlenku cynku służy do transportu ładunku, a dwutlenku wanadu do magazynowania energii  – podają naukowcy.

źródło: pv.magazine.com 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.