Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bateria z aloesu. Przełom w elektronice

Bateria z aloesu. Przełom w elektronice

Indyjski startup Aloe E-Cell wyprodukował pierwsze na świecie w 100% ekologiczne i przyjazne naturze baterie. Do ich produkcji użyto aloesu.

Reklama

Energia z natury

Bezpieczne i ekologiczne baterie 1,5 V AA i AAA są alternatywą dla konwencjonalnych środków chemicznych występujących w tzw. suchych wersjach ogniw. Zastosowana technologia pozwoliła firmie przekształcić energię chemiczną z wnętrza rośliny w energię elektryczną. Aloe E-Cell zastąpił toksyczne i niebezpieczne chemikalia występujące w standardowych akumulatorach elektrolitem ziołowym. Aloesowe baterie są przyjazne naturze – nie generują zanieczyszczeń do gleby, wody ani powietrza, ponieważ nie zawierają składników takich jak ołów, rtęć oraz wodorotlenek potasu. Rezygnacja z niego pozwala uniknąć także potencjalnego wybuchu. 

Bezpieczne ładowanie

Koszty produkcji ekologicznych ogniw są o 10% niższe niż w wypadku standardowych baterii. Startup dodaje, że aloesowe baterie działają o 50% dłużej niż ich znane odpowiedniki. Oprócz korzyści środowiskowych firma podkreśla znaczenie tej gałęzi dla lokalnych rolników, którzy mogą zarobić na uprawach roślin.

YEPC3Wa61Iu5vqv4AAHZq9cvKZxE9SSspBZPDPfe bekWjXUXsKvaZieXR5dJX7QIezqslwgZ97AccTVUki2wldIST04ZHPr3JvGbOu5YoDcAELg8eX RRYHDsjfMMLrKEFKc6 E
źródło: Aloe E-cell

Magia roślin

Sława aloesu obiegła cały świat. Roślina ta jest powszechnie uznawana za naturalny środek nawilżający, a także panaceum na rozmaite choroby. Indyjski pomysł wykorzystania aloesu w elektronice jest przełomowy, a być może rewolucyjny na większą skalę. Baterie te mogą być umieszczone w wielu przedmiotach codziennego użytku: zabawkach, pilotach, czy zegarkach.

Innowacja zdążyła otrzymać wyróżnienie na Szczycie Innowacji 2021, które rozpoczęły się w Barcelonie 29 czerwca. Aloe E-Cell został doceniony jako jeden z 8 najlepszych startupów z całego świata. Technologia nie została jeszcze opatentowana, ale wynalazcy twierdzą, że średni koszt tych baterii w Indiach wyniesie około 9-10 rupii (0,11 EUR/0,13 USD) za sztukę.

– Czas przejść na zieloną stronę. Aloes ma właściwości lecznicze, ale my znaleźliśmy metodę generowania energii elektrycznej z energii chemicznej aloesu i kilku innych składników ziołowych – mówi wynalazczyni eko baterii,  Nimisha Varma.

Baterie należą do odpadów, zwanych elektrośmieciami. Jeżeli nie zostają poddane recyklingowi, stanowią duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Toksyczne związki są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i całej przyrody. 

źródło: brightvibes.com, fot. Aloe Ecell Pvt Ltd 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.