Belgia: modernizacja starego domu w budynek wydajny energetycznie

Rodzina z Belgii zdecydowała się na gruntowną modernizację swojego domu jednorodzinnego. O pomoc w tej kwestii zwróciła się do firmy architektonicznej WE-S z Gandawy. Efekt ich współpracy to budynek mieszkalny o wysokich standardach wydajności energetycznej oraz interesującym designie.

Wpływ na podjęcie decyzji o modernizacji domu miał m.in. fakt, że był on źle ocieplony, przez co podnosił zapotrzebowanie energetyczne mieszkańców i ich wydatki na rzecz ogrzewania, oraz w niezbyt optymalny sposób zagospodarowano jego przestrzeń – garaż wewnętrzny zajmujący ¼ powierzchni domu był mało praktyczny.

Architekci w porozumieniu z rodziną podjęli decyzję o powiększeniu budynku. Garaż został przesunięty w miejsce przedłużenia, w związku z czym pojawiła się również przestrzeń na kryty taras. Całość wyposażono w duże okna i przeszklenia, które zapewniają stały dopływ światła naturalnego, oraz podwyższono linię dachu, co dodatkowo dało możliwość stworzenia dwóch pokoi na piętrze.

W przypadku wnętrza postawiono ma minimalizm oraz jasne kolory, które optycznie powiększają i rozjaśniają poszczególne pomieszczenia. Biel przełamuje zieleń naturalnych roślin doniczkowych.

Budynek wyróżnia również elewacja ozdobiona cegłą i wpisująca się w standardy projektowania domów pasywnych w Belgii. „Projekt próbuje połączyć dom z otoczeniem oraz z pewną prostotą w planowaniu i wykonaniu”, wyjaśniają architekci w komunikacie prasowym. „Zmienne wysokości poszczególnych pomieszczeń współgrają ze sobą i przenoszą środek ciężkości w miejsce o najwyżej podniesionym dachu”.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.