Białoruś planuje zwiększyć udział OZE do 6 procent

Ministerstwo Energetyki Białorusi poinformowało, że wskazało cele rozwoju dla białoruskiej energetyki odnawialnej do 2020 roku. 

Na początku maja odbyła się sesja Komisji ds. ustanawiania i przydziału kwot dla budowy instalacji energetyki odnawialnej. Władze Białorusi chcą, by w 2020 roku na terytorium państwa funkcjonowała infrastruktura OZE o łącznej mocy 56,24 MW: w tym 2,72 MW stanowiłoby energię z biogazowni, 2,5 MW – energię wiatrową, 5,025 – energią słoneczną, 33 MW – energię wodną, 13 MW – energię z drewna i innego rodzaju biomasy.

Właściciele instalacji, którzy dokonają montażu infrastruktury OZE w ramach kwot, będą mogli sprzedawać energię elektryczną do państwowej sieci po wyższych stawkach.

Wcześniej Białoruś poinformowała, że w 2020 roku planuje zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu brutto energii elektrycznej do 6 procent. Energetyka odnawialna na Białorusi rozwija się stosunkowo słabo, aczkolwiek można zauważyć postępy. Władze Białorusi nawiązują relacje z innymi państwami w dziedzinie wymiany doświadczeń i rozwoju OZE, o czym pisaliśmy w materiale Włochy i Białoruś wspólnie ku zielonej gospodarce. W sierpniu 2016 roku mobilny operator Velcom uruchomił największą elektrownię słoneczną na Białorusi o mocy 18,48 MW. Projekt ten stał się przykładem zaangażowania sektora prywatnego w rozwoju obszarów dotkniętych skutkami awarii w Czarnobylu. Elektrownia składa się z 85 tysięcy paneli PV, zajmuje ponad 41 hektarów. Inwestycje kosztowała ponad 24 milionów euro.

W grudniu 2015 roku Białoruś zatwierdziła koncepcję bezpieczeństwa energetycznego, przewidującą odrzucenie roli gazu ziemnego na rzecz odnawialnych źródeł energii.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Jak działa system NOCHAL?

Następny artykuł

Problemy eksploatacyjne elektrowni wiatrowych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,