Biodegradowalne baterie na bazie papieru?

Hiszpańscy naukowcy – Juan Pablo Esquivel, Neus Sabaté, Jaume Amat i Sergi Gassó z National Center of Microelectronics (CNM) na Uniwersytecie Autonomicznym (AUB) w Barcelonie opracowali małe, niedrogie baterie z papieru, które nie wymagają recyklingu i nie mają wpływu na otaczające nas środowisko.

Baterie Fuelium powinny odegrać istotną rolę na rozwijającym się telemedycznym rynku. Mogą być użyte w jednorazowych urządzeniach diagnostycznych np. w testach ciążowych, pomiarach glukozy czy przy badaniu chorób zakaźnych.

„Rozwijamy małe, nietoksyczne, niedrogie ogniwa paliwowe i akumulatory, które nie wymagają recyklingu i mogą być wyrzucane bez wpływu na środowisko”, wyjaśnia Juan Pablo Esquivel w rozmowie z portalem OZY. Jak zauważa, problemem w środowisku medycznym są jednorazowe urządzenia, który po wykorzystaniu od razu trafiają do kosza ze szkodliwymi bateriami.

W skład baterii Fuelium wchodzi papier, węgiel oraz nietoksyczne metale. Mogą być one użyte w urządzeniach o napięciu od 1 do 6 V i mocy od 1 do 100 MW.

Źródło: Fuelium, OZY, Inhabitat

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Gates rozpoczyna rewolucję energetyczną od kupy

Projekt California Institute of Technology to system, który wykorzysta reaktor elektrochemiczny. Woda i odchody człowieka ulegną rozbiciu. W wyniku tego podziału powstanie nawóz i wodór. Te dwa składniki będą magazynowane jako energia w wodorowych ogniwach paliwowych. Zdaniem Billa Gatesa, tego typu rozwiązanie może przynieść zysk na poziomie nawet 6 mld rocznie do 2030 roku.