Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biurowiec wykonany w 100% z paneli słonecznych. Przełom w zrównoważonym budownictwie?

Biurowiec wykonany w 100% z paneli słonecznych. Przełom w zrównoważonym budownictwie?

W Australii wkrótce rozpocznie się budowa biurowca wyłącznie z paneli słonecznych. Konstrukcja ośmiopiętrowego budynku będzie wykonana z tzw. „solar skin”, czyli modułów fotowoltaicznych o podobnej grubości co szklana fasada. To rozwiązanie generuje do 50 razy więcej energii niż systemy dachowe. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Biurowiec wykonany w 100% z paneli słonecznych 

W 2023 roku w australijskim mieście Melbourne rozpocznie się budowa największego biurowca złożonego z 1128 modułów fotowoltaicznych o mocy 142kWp. To ma pomóc zaoszczędzić nawet 70 ton emisji dwutlenku węgla rocznie, dzięki czemu budynek ma być całkowicie neutralny klimatycznie bez konieczności kompensacji CO2. Inwestycja została wyceniona na 40 milionów dolarów. 

  • Chcemy, aby ten budynek był symbolem innowacji i zrównoważonego rozwoju w zakresie tego, w jaki sposób obszary zabudowane mogą być częścią polityki klimatycznej powiedział architekt Pete Kennon
https://www.facebook.com/pigulkaswiata/photos/a.2056142341289578/3250410415196092/

Konstrukcja będzie wykonana na podstawie niemieckiej technologii „solar skin”. To system cienkich modułów solarnych, które tworzą zintegrowaną z budynkiem powłokę fotowoltaiczną. Według architektów zajmujących się realizacją projektu, zainstalowane panele słoneczne mają dostarczyć wystarczająca ilość energii, aby zapewnić wszystkie potrzeby energetyczne budynku. Budynek ma być oddany do użytku w 2023 roku. 

  • To ustanowi nowy punkt odniesienia dla zrównoważonego projektowania budynków komercyjnych (…)zapewniają wykonawcy projektu Neoscape

Solar skin”, czyli przełom w zrównoważonym budownictwie

„Solar skin” to technologia, która pozwala zmienić pasywne budynki w generatory energii.  Jej podstawą są estetyczne, cienkie panele fotowoltaiczne, które po złożeniu przypominają szklaną fasadę. Producent zapewnia, że moduły słoneczne są wykonane z największą dbałością o szczegóły i spełniają wysokie standardy wydajności oraz bezpieczeństwa. 

Produkt zrobiony jest ze szkła hartowanego o grubości 3,2 mm i jest dostępny w aż dziewięciu różnych kolorach. Powłoka fasady może być wykonana z wielu materiałów – od aluminium, przez cement aż po drewno. Dokładny rozmiar oraz kształt paneli jest dopasowywany do projektu budynku. 

  • Fakt, że budynek może pobierać światło słoneczne własną skórą” brzmi jak coś, o czym się marzyło lub widziało w kreskówce…  dodaje Kennon

Budynki wykonane z paneli słonecznych przyciągnęły uwagę kolejnych inwestorów. W Melbourne już planowany jest kolejny biurowiec wykorzystujący technologię „solar skin”. Tym razem ma on mieć aż 49 pięter, a moduły fotowoltaiczne zapewnią 20% jego zapotrzebowania energetycznego. Budynek ma powstać do 2026 roku. 

Dekarbonizacja budownictwa 

Według danych ONZ przemysł budowlany wraz z budynkami odpowiadają aż za 38% emisji, dlatego cała branża musi zmienić podejście do projektowania, produkcji i samego procesu budowy. Chociaż największa ilość dwutlenku węgla uwalnia się w procesie produkcji cementu i stali, zmiana źródła energii jest równie ważna w procesie dekarbonizacji budownictwa. 

Źródła: PV Magazine, skalafacade.com

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.