Bogaci Brytyjczycy niechętni do inwestycji w OZE

Zaledwie 20% najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii zainwestowało chociażby niewielką część swoich zasobów w zrównoważony rozwój, jak wynika z przedstawionego niedawno raportu. W tym zakresie Brytyjczycy są w tyle za chińskimi i brazylijskimi milionerami.

Badania przeprowadzone zostały przez UBS Global Wealth Management. Wykazały one, że tylko jeden na pięciu najbogatszych (definiowanych jako osoby, które posiadają od milion dolarów na inwestycje) posiada co najmniej 1% tej kwoty w inwestycjach z zakresu zrównoważonego rozwoju. Średnia światowa wynosi 39%.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W Chinach odsetek bogaczy inwestujących w energetykę odnawialną to około 60%. Są oni pod tym względem na pierwszym miejscu. Za nimi klasyfikowani są milionerzy z Brazylii, a następnie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„To duże rozczarowanie widzieć, że Wielka Brytania jest w tyle za innymi rynkami w zakresie inwestycji w zrównoważony rozwój. Jednakże wśród brytyjskich inwestorów rośnie zainteresowanie tego rodzaju sposobem lokowania środków, więc spodziewać można się, że coraz więcej z nich będzie tak wykorzystywało swoje środki. Rośnie świadomość tego, jak można budować portfolio ekologicznych inwestycji”, mówi Nick Tucker, szef UBS na Wielką Brytanię.

„Jesteśmy obecnie w zwrotnym momencie historii, gdy zwiększona dostępność tych inwestycji i zwiększone nimi zainteresowanie zaczynają działać synergicznie. Spodziewamy się, że brytyjski rynek dogoni światowe trendy”, dodaje Tucker.

Badania wykazały, że dla 65% najbogatszych ludzi na świecie „tworzenie lepszego jutra na naszej planecie” jest ekstremalnie istotne. Jak sami mówią, chętnie płacą więcej za przyjazne środowisku towary. Niestety ich prywatna opinia nie zawsze przenosi się na zarządzanie portfolio inwestycji i jedynie 39% ze wszystkich bogaczy ma w swoim portfelu zrównoważone inwestycje.

Jak mówi raport UBS, w zrównoważony rozwój chętniej inwestują młodsi. Osoby do 35 roku życia cztery razy chętniej przeznaczają środki na eko-inwestycje, niż osoby mające 65 lat lub więcej. Dodatkowo, spośród tych, którzy inwestują w zrównoważony rozwój, 23% przyznaje się, że na ich decyzję wpływ miały ich dzieci.