Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Boris Johnson rozpoczyna przygotowania do COP26

Boris Johnson rozpoczyna przygotowania do COP26

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson obiecał podjąć natychmiastowe działania, by powstrzymać zmiany klimatyczne. Otrzymał wsparcie od Davida Attenborough. Ruszyły przygotowania do Szczytu Klimatycznego ONZ.

Reklama

Przygotowania do szczytu klimatycznego COP26

Tegorocznej jesieni szczyt COP26 odbędzie się w Glasgow w Szkocji. Premier Boris Johnson zapowiedział podczas konferencji, że osobiście obejmie jego prezydencję. Spotkanie odbyło się w londyńskim Muzeum Nauki w obecności specjalistów klimatycznych, przedstawicieli świata biznesu i grup społecznych.

Jeśli nie podejmiemy pilnych działań, temperatura skoczy o 3 stopniemówił Johnson. 

W swojej przemowie premier obiecał pomoc “naszym chińskim przyjaciołom” w powstrzymaniu utraty gatunków i degradacji środowiska. Zwrócił się także do przywódców innych krajów, by zobowiązali się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Ponadto zapowiedział także wcześniejsze wycofanie silników spalinowych z UK o pięć lat – w 2035 roku. 

Komentatorzy zauważają gwałtowną zmianę w nastawieniu Johnsona do zmian klimatycznych. Zaskoczeniem było też pojawienie się na konferencji brytyjskiego popularyzatora nauk przyrodniczych i dokumentalisty z BBC – Davida Attenborough, który zadeklarował swoje wsparcie dla premiera. 

Konflikt Johnson – O’Neil

Samo przejęcie prezydencji przez szefa brytyjskiego rządu zaraz po Brexicie było niespodziewane. W miniony piątek minister energii Claire O’Neil, która miała zostać prezydentem szczytu, została zdymisjonowana. Johnson zaproponował przejęcie fotelu ministerialnego m.in. byłemu premierowi, Davidowi Cameronowi. Ten jednak odmówił. 

Przyczyną dymisji był prawdopodobnie atak ze strony O’Neil przeciwko swojemu zwierzchnikowi, która oskarżyła go o brak zaangażowania w walce z kryzysem klimatycznym i niewiarygodność. Była minister miała być w ostrym konflikcie z Johnsonem, a opinie wśród obserwatorów i administracji brytyjskiej na temat jej pracy w organizowaniu szczytu były podzielone. 

W dobie zauważalnych i gwałtownych zmian w klimacie na Ziemi, ostatnim przełomowym szczytem na skalę globalną był COP21 w Paryżu. Jednak rządy światowe wprowadzają swoje zmiany opornie i zobowiązania paryskie stają się problematyczne. Po ubiegłorocznym szczycie w Madrycie, który okazał się fiaskiem, wielu komentatorów uważa, że szczyt w Glasgow jest ostatnim dzwonkiem na porozumienie i przejście do realizacji postulatów.

źródło: theguardian.com

fot. główne: COP26

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.