Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bosch już osiągnął neutralność klimatyczną

Bosch już osiągnął neutralność klimatyczną

Pandemia nie wszystkim dała w kość. Grupa Bosch, jako pierwszy globalny koncern przemysłowy w lutym 2020 r. osiągnęła neutralność klimatyczną. Do 2030 planuje redukcję emisji dwutlenku węgla o 67 milionów ton. 

Reklama

Inwestycje w zielone

Powodem tego ekologicznego sukcesu jest zaangażowanie koncernu w działania na rzecz środowiska. Neutralność klimatyczną, osiągniętą na 20 lat przed wyznaczonym terminem można nazwać dużym osiągnięciem. Jak wyjaśnia Rafał Rudziński, prezes spółki, potwierdzeniem ma być niezależny, zewnętrzny audyt. Zerową emisją może się pochwalić 400 lokalizacji firmy na całym świecie. Pytany o sposób prezes wyjaśnia, że udało się to dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii, zakupowi certyfikowanej zielonej energii oraz zmniejszeniu jej zużycia.

Elektromobilność – tak, ale jeszcze nie dziś

Prawdziwe wyzwania niesie za sobą rynek elektromobilności, w którego rozwój koncern zainwestował globalnie 5 mld euro. 

Transformacja w kierunku elektromobilności to rewolucyjna zmiana, ale samochód elektryczny to nie jest najbliższa przyszłość, na dzisiaj, jutro. W Polsce zarejestrowano ok. 10 tys. samochodów elektrycznych. Ale to rynek zależny od infrastruktury, stacji ładowania, których nie ma. Z drugiej strony mitem jest, że motoryzacja tradycyjna najbardziej przyczynia się do zmian klimatycznych, bo odpowiada tylko za 25 proc. emisji CO2 – zaznaczył Rafał Rudziński.

Prezes Rudziński zachęca do holistycznego podejścia w kwestii elektromobilności. Jego zdaniem należy w pierwszej kolejności zająć się istniejącymi samochodami z silnikami spalinowymi, by zredukować emisję spalin.  

Przyszłość pod znakiem wodoru

Koncern pracuje również nad rozwiązaniami dotyczącymi napędu wodorowego. Planuje zrobić to za pomocą stacjonarnych i mobilnych ogniw, przetwarzających wodór na prąd. Do 2024 r. na inwestycje w technologie wodorowe Bosch zamierza przeznaczyć 1 miliard euro. 

Jak widać, osiągnięcie neutralności klimatycznej jest możliwe i to w krótkim czasie. Niemniej, inwestycja w OZE w tak krótkim terminie wymaga sporych nakładów finansowych. Czy każdą firmę będzie na to stać? 

Źródło: PAP MediaRoom

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.