Wiadomości OZE Brak efektywności w rządzie – apel Koalicji Klimatycznej 24 lipca 2015 Wiadomości OZE Brak efektywności w rządzie – apel Koalicji Klimatycznej 24 lipca 2015 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Biznes, związki zawodowe, organizacje społeczne i Koalicja Klimatyczna apelują do premier Kopacz o znaczące przyspieszenie prac rządu nad projektem ustawy o efektywności energetycznej. Dalsze opóźnienia w przyjęciu tego aktu prawnego mogą narazić Polskę na kary finansowe, nałożone przez Komisję Europejską. Reklama 11 czerwca projekt ustawy o efektywności energetycznej został skierowany na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od tego czasu nie widać postępu w pracach. Jeżeli do końca kadencji projekt ustawy nie zostanie przyjęty, grozi nam kolejne kilka lat opóźnienia w uchwaleniu tego aktu prawnego. Będzie to skutkowało niespełnieniem krajowego celu efektywności energetycznej do 2020 roku, likwidacją systemu wsparcia w tejże dziedzinie, a także dalszym opóźnieniem w transpozycji Dyrektywy 2012/27/UE. Co oznacza mnożenie zbędnych kosztów, większą emisję CO2 oraz przede wszystkim ryzyko obciążenia Polski karami finansowymi przez Komisję Europejską. Oczywiście te „dodatkowe” zobowiązania finansowe zostałyby zapłacone ze środków publicznych. Sygnatariusze listu stwierdzają, że nie mogą się zgodzić na dalsze marnotrawienie pieniędzy podatników. – Zwiększanie efektywności energetycznej powinno być jednym z priorytetów rządu, bowiem jest to czwarte i najtańsze „paliwo”. Polska stanowczo za mało z niego korzysta. W dalszym ciągu zużywamy więcej energii w przeliczeniu na jednostkę PKB niż wynosi średnia europejska. Brak nowej, dobrej ustawy, to nie tylko opóźnienie w transpozycji prawa unijnego i grożące z tego tytułu kary. To również aprobata dalszego marnotrawstwa energii i większej emisji CO2. Na to nie możemy się zgodzić, bowiem to przekłada się na generowanie gospodarczych i społecznych kosztów zamiast korzyści i oszczędności płynących z efektywności – mówi Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej. Brak ustawowych zapisów z zakresu efektywności energetycznej będzie miał negatywne skutki ekonomiczne i społeczne. Odbije się to na przemyśle, budownictwie i infrastrukturze. Natomiast alternatywą dla takiego stanu rzeczy jest m.in. generowanie oszczędności, wzrost gospodarczy, rozwój innowacyjnych technologii i tworzenie nowych miejsc pracy. – Dla przemysłu szybkie przyjęcie ustawy o efektywności energetycznej ważne jest z dwóch powodów. Po pierwsze, ma ona umożliwić wsparcie dalszego podnoszenia poziomu efektywności energetycznej firm polskiego przemysłu energochłonnego, chociażby poprzez dopuszczenie uczestników handlu emisjami do systemu białych certyfikatów przy jego jednoczesnej reformie. Po drugie ustawa powinna przyczynić się do powstania konkretnej strategii wspierania inwestycji w modernizację budynków po 2017 roku – mówi Henryk Kwapisz, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO Projekt ustawy czeka gotowy, tym bardziej niezrozumiałe jest dalsze odwlekanie jego przyjęcia. Sygnatariusze listu wzywają zatem do szybkiego zakończenia prac i skierowania do Sejmu projektu, który będzie zawierał dobrze przemyślany system, stanowiący realną zachętę dla inwestycji w efektywność energetyczną. Wśród sygnatariuszy znajdują się instytucje zrzeszające pracodawców, związki zawodowe, organizacje ekologiczne oraz inne podmioty, opowiadające się za zwiększeniem efektywności energetycznej. Są to między innymi: Federacja Pracodawców Polski Zachodniej, Związek Pracodawców Polskie Szkło, Krajowy Związek Zawodowy „Budowlani”, Stowarzyszenie na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii „HELIOS”, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., i Koalicja Klimatyczna. Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu: PDF Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.