Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Buty z grzyba? A może ściany domu? Czemu nie! Ta firma zrobi z grzyba prawie wszystko

Buty z grzyba? A może ściany domu? Czemu nie! Ta firma zrobi z grzyba prawie wszystko

Firma Ecovative naprawdę zna się na grzybach. Okazuje się, że te organizmy mogą w pełni zastąpić styropian i inne tworzywa sztuczne, a także produkty pochodzące z hodowli zwierząt, takie jak naturalna skóra. Jak to działa?

Reklama

Opakowania z grzybni

Głębokie zrozumienie biologii grzybów i wzmacnianie naturalnych właściwości ich określonych gatunków pozwoliło firmie zrobić użytek z tego materiału w wielu dziedzinach. z Jednym z zastosowań są opakowania. 

opakowanie
Opakowania z grzyba, źródło ecovative.com

Gama naturalnych, biodegradowalnych materiałów sięga od opakowań do ubrań i nie tylko. Do czego Ecovative wykorzystuje jeszcze grzyby?

Nietypowe zastosowania grzyba

Okazuje się, że przykładów na wykorzystanie tego materiału jest naprawdę wiele. Jednym z bardziej nietypowych jest… budownictwo. Oto ściana domu wykonana z grzybni i konopi:

sciana
Ściana domu wykonana z grzyba, źródło: źródło: ecovative.com

Firma twierdzi, że ta mieszanka może być idealnym budulcem zapewniającym ognioodporność, izolację i tłumienie hałasu.

Firma stworzyła z grzyba także… buty.

bucik 1
Buty z grzybni, źródło: źródło: ecovative.com

Niesamowite, prawda?

Dlaczego grzyby mogą mieć tak wiele zastosowań? Odpowiedź przynosi proces zwany cytokinezą.

Cudowne właściwości grzybni

Grzyby ewoluowały przez miliony lat, tworząc złożone i odporne na czynniki zewnętrzne struktury. W procesie zwanym cytokinezą nieustannie tworzą złożone sieci.

Ściany komórek grzybni są wzmocnione chityną, tą samą twardą substancją, z której wykonane są pancerze owadów. Silne ściany komórkowe i struktura przypominająca splot sprawiają, że grzybnia to prawdziwy super materiał przyszłości.

Opakowania na bazie grzybów, które miały zastąpić np. styropian lub plastik, chciała wprowadzić także Ikea. W Internecie można jednak znaleźć informacje, że na razie producentom zbyt trudno jest wyprodukować opakowanie na taką skalę, jakiej potrzebuje Ikea. Tym niemniej, firma wciąż jednak chce całkowicie zrezygnować z plastikowych opakowań do 2028 roku.

Chcesz poznać więcej pomysłów na ekologiczne opakowania? Zobacz artykuł:

źródło: ecovative.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.