Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miasta pełne zieleni. Odkryj Floriade Expo 2022

Miasta pełne zieleni. Odkryj Floriade Expo 2022

Floriade Expo 2022 to międzynarodowa wystawa ogrodnicza, której bramy otwierają się raz na 10 lat. Tegoroczne Expo odbędzie się w Almere w Holandii, a jego myślą przewodnią jest zrównoważony rozwój, urbanistyka i oczywiście zieleń. Co jeszcze wyróżnia nadchodzące wydarzenie?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zieleń, żywność, zdrowie i energia w Almere, czyli Floriade Expo 2022

Floriade 2022 to największe targi ogrodnicze na świecie. Na czas ich trwania najmłodsze holenderskie miasto Almere zmieni się nie do poznania. Celem Floriade jest zazielenienie życia wszystkim tym, którzy zjawią się w Holandii. Targi rozpoczynają się 14 kwietnia i potrwają do 9 października 2022 roku. Bilet wstępu na jeden dzień kosztuje niecałe 30 euro.

Tematem przewodnim targów jest hasło „Growing Green Cities”, co oznacza zielony rozwój miast. Na targach zostaną zaprezentowane ekologiczne rozwiązania z całego świata, które mają uczynić miasta piękniejsze, niezależne i bardziej zrównoważone.

Floriade 2022 będzie jak dotąd najbardziej miejskim, a zarazem najbardziej zielonym Expo. Organizatorzy Floriade biorą pod uwagę kilka czynników, które mają charakteryzować miasta przyszłości:

1. rośliny mają wzbogacać codzienne życie ludzi,

2. celem miast jest dążenie do samowystarczalności energetycznej, 

3. oraz do produkcji zdrowej żywności. 

Pozostaje pytanie, czy targi Floriade 2022 mogą być w pełni ekologicznie i stanowić wzór dla kształtowania miejskiej przestrzeni w równowadze i zieleni? Projektanci chcą, aby współczesna urbanistyka pozwalała na symbiozę pomiędzy tym, co najcenniejsze w życiu miasta, a przyrodą.

Amsterdam przepełniony, Almere się rozrasta

W związku z tym, że Amsterdam staje w obliczu intensywnej urbanizacji, a w mieście zamieszkuje coraz więcej osób, w ciągu najbliższych dwudziestu lat potrzebne będą dodatkowe miejsca do zamieszkania w pobliżu. W ramach rozbudowy Amsterdamu gmina Almere zrealizuje największą część nowych inwestycji, powstanie ok. 60 tys. nowych domów.

Almere ma ambicję zwiększania swojego rozmiaru jednocześnie przy ciągłym wzbogacaniu i poprawie jakości życia mieszkańców. Czynnik ten jest często pomijany, kiedy tempo urbanizacji wymyka się spod kontroli. 

Architekci z MVRDV zaproponowali plan urbanistyczny dla Almere i strategię urbanistyczną dla regionu Almere Oosterwold. Proponują też zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w mieście, ekologiczną rozbudowę miasta i jego zazielenianie. W projekcie pojawiły się hotele, przy których rosną kwiaty jaśminu, sady w pobliżu restauracji, ogrody różane i baseny z liliami wodnymi. 

źródło: floriade.com, mvrdv.nl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.