1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trzymaj się ciepło – efektywność energetyczna polskich domów

Trzymaj się ciepło – efektywność energetyczna polskich domów

Spośród 5 milionów domów jednorodzinnych w Polsce aż 70% nie spełnia standardów dotyczących efektywności energetycznej. Nieefektywność energetyczna, w tym brak odpowiedniej izolacji prowadzą do bezpowrotnej utraty energii i zwiększonej degradacja środowiska. A co więcej, w kontekście stale rosnących cen energii, jeszcze wyższych opłat.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Efektywność energetyczna polskich domów

Jak wygląda stan polskiego budownictwa mieszkalnego? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w raporcie „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii” przygotowanym na potrzeby kampanii społecznej „Szóste Paliwo”. Wynika z niego, że spośród 5 milionów domów jednorodzinnych aż 70% nie spełnia standardów dotyczących efektywności energetycznej. Wśród nich prawie co trzeci budynek nie posiada żadnej izolacji. Oznacza to, że właściciel domu, który chce zapewnić odpowiedni komfort cieplny podczas sezonu zimowego musi wygenerować więcej energii, a co za tym idzie – ponieść wyższe opłaty. Według wyliczeń, koszty ocieplenia domu o powierzchni 118 m2, wyposażonego w kocioł węglowy wynoszą średnio 6500 zł rocznie i odpowiadają zużyciu 8,5 tony węgla. Inwestycja w izolację budynku oraz wymianę okien i drzwi pozwala na redukcję tych kosztów nawet o 72%.

Jak wyeliminować straty ciepła?

Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o zapewnieniu jak najlepszej efektywności energetycznej. A możemy to zrobić poprzez odpowiednie umiejscowienie okien czy zastosowanie materiałów o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Dobra izolacja ścian zewnętrznych i dachu pomoże zatrzymać ciepło w środku i zużyć mniej energii do ogrzania pomieszczeń. Ważna jest również jakość szyb, bo od nich zależy termoizolacyjność całego okna.

Więcej na temat materiałów do izolacji przeczytasz w tekście: Ekologiczna budowa domu.

Nowoczesne, ekologiczne budownictwo ciągle się rozwija. Jednym z nietypowych pomysłów może pochwalić się firma Ecovative, która przekonuje, że to grzyby mogą w pełni zastąpić styropian i inne tworzywa sztuczne. Zainteresowany? Przeczytaj cały artykuł na ten temat: Ta firma zrobi z grzyba prawie wszystko.

Smart home a izolacja

Osoby zainteresowane unowocześnieniem swojego domu i wyposażeniem go w rozwiązania smart home również powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią izolację swojego domu. Potwierdza to Audrey Vaudo z firmy Netatmo, która tworzy inteligentne i proste w użyciu urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo domu.

– Nawet najbardziej nowoczesne rozwiązania nie będą mogły być odpowiednio efektywne jeśli budynek będzie tracił ciepło w wyniku kiepskiej izolacji. Inteligentne głowice termostatyczne czy termostaty mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii i zwiększenia komfortu, ale tylko w przypadku szczelnych domów i mieszkańkomentuje Audrey Vaudo, Product Manager w Netatmo.

Bardziej efektywna izolacja budynku zapewnia dużo więcej korzyści niż jedynie mniejsze koszty ogrzewania. Szczelny dom jest również bardziej ekologiczny.

– Zmniejszenie wydatków na energię to tylko jeden z powodów, dla których warto zadbać o lepszą izolację swojego domu. Równie ważnym aspektem jest wpływ na środowisko, zwłaszcza w kontekście unijnych rozporządzeń mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Szczególnie szkodliwe są piece na drewno. Badanie przeprowadzone przez SW Research dla Netatmo pokazuje, że aż co czwarty Polak posiada w swoim domu lub mieszkaniu właśnie takie rozwiązanie. Paliwa kopalne także są na cenzurowanym podsumowuje Vaudo.

Źródło: okieminzyniera.pl, biuro prasowe sarota.pl, Kampania społeczna „Szóste Paliwo” – raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”

Fot. Étienne Beauregard-Riverin, Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.