Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Park Wodny w Tychach – 100% efektywność energetyczna i elewacja zmieniająca barwy w słońcu

Park Wodny w Tychach – 100% efektywność energetyczna i elewacja zmieniająca barwy w słońcu

Park Wodny w Tychach jest w 100% samowystarczalny energetycznie, a ponadto wyprodukowaną nadwyżkę energii przekazuje do miejskiej sieci i szczególnie w okresie wiosenno-letnim zaopatruje w prąd ok. 1/7 miasta. Teraz park zamierza przyciągnąć uwagę za sprawą elewacji zmieniającej odcienie pod wpływem słońca.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

1 3

Twórcami projektu elewacji, która zmienia odcienie pod wpływem słońca, są architekci z pracowni Schick Architekci by TKHolding, Paweł Kobierzewski i Andrzej Truszczyński. Inspiracją do jej stworzenia były fale jeziora Paprocańskiego sugerujące płynną formę. – Naszym celem było stworzenie jak najbardziej unikatowego projektu, który nie przypominałby innych tego typu realizacji w stylu „lunaparkowym”. (…) Chcieliśmy przypisać temu miejscu takie wartości jak energia, sport, natura, rekreacja i nowoczesność. Idealną inspiracją okazała się najbliższa okolica – postanowiliśmy nawiązać do natury oraz dynamicznych, falujących kształtów tafli jeziora Paprocańskiego, z którego tyszanie są bardzo dumni – wyjaśniają projektanci.

4biogaz tychy

Efekt fal oraz zmiany odcieni pod wpływem promieni słonecznych oraz kąta patrzenia uzyskano za pomocą paneli elewacyjnych Rockpanel Chameleon w wariancie fioletowym, który pod wpływem światła przemienia się w zielony lub niebieski. Dzięki temu unikatowemu projektowi Park Wodny w Tychach zdobył nagrodę I stopnia w prestiżowym konkursie „Budowa Roku” 2017 oraz „Śląską wielką nagrodę budownictwa – 2018”.

biogaz tychy 2

Przypominamy, że Park Wodny w Tychach jest budynkiem w 100% samowystarczalnym energetycznie. Jego zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną zabezpiecza biogaz z pobliskiej oczyszczalni, który do obiektu dostarczany jest za pomocą gazociągu. Na miejscu w kogeneratorowni biogaz zostaje przekształcony w energię. W okresie wiosenno-letnim wyprodukowana nadwyżka prądu trafia do miejskiej sieci, zaopatrując w energię 1/7 miasta. Na wysoką efektywność energetyczną kompleksu wpływa również izolacja z wełny skalnej, uwzględniająca specyfikę parku – m.in. duże różnice temperatur w strefach ciepłych i zimnych.

2 5 6

Mieliście już okazję zobaczyć nową elewację Parku Wodnego w Tychach? Jego projektanci podkreślają, że budynek robi wrażenie na mieszkańcach. – Mieszkańcy zatrzymywali się, aby przyjrzeć się nowo kładzionej elewacji, robili zdjęcia. Od razu rozbudziło to oczekiwania i było dobrą wizytówką dla nowo powstającego obiektu: jeżeli z zewnątrz wygląda to tak spektakularnie, to wnętrze musi być tylko lepsze – wyjaśnił Andrzej Truszczyński.

zdjęcia: Tomasz Makula

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.