Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczna budowa domu – termoizolacja

Ekologiczna budowa domu – termoizolacja

Budowa nowego domu to idealna okazja, by pomyśleć o ekologii, ale także uchronić się przed wciąż wzrastającymi rachunkami za energię. Dzięki instalacji pompy ciepła, czy paneli słonecznych będziesz cieszyć się ekologicznym domem przy niskich kosztach eksploatacji. Z naszej serii artykułów o ekologicznej budowie domu dowiesz się jak podejść do tego procesu jak najbardziej „eko”. Zacznijmy jednak od początku, czyli od termoizolacji.

Reklama

Dlaczego termoizolacja jest tak ważna?

Mówiąc najprościej, im lepszą izolację dobierzemy dla naszego budynku, tym więcej ciepła zatrzymamy w środku i mniej energii będziemy przeznaczać na ogrzewanie pomieszczeń. Odpowiednio przystosowana izolacja pozwoli nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy i dodatkowo przysłuży się środowisku.

Szczelność termiczna

Im mniej szczelin w obudowie domu tym mniejsza utrata ciepła z zewnątrz. Pierwsze skrzypce w tym przypadku gra rodzaj materiału termoizolacyjnego dobranego podczas ocieplania domu. Zdecydowanie nie jest to odpowiedni moment na oszczędzanie.

Wady tanich materiałów termoizolacyjnych

Jednym z najczęściej spotykanych surowców, stosowanych podczas zabezpieczania budynków przed niekontrolowanymi stratami ciepła jest wełna mineralna. Stosuje się ją nie tylko do izolacji termicznej ścian, ale również do izolacji dźwiękowych stropów, podłóg, dachów oraz ciągów izolacyjnych.

Niestety pomimo szerokiego dostępu i mnogiej funkcjonalności materiał ten posiada wiele wad. Wełna mineralna może chłonąć wodę. Zamoknięta jest przyczyną powstawania pleśni na ścianach lub uszkodzenia konstrukcji drewnianych. Paradoksalnie sama wełna nie ulega procesowi gnicia, jednak traci swoje właściwości izolacyjne.

cNXEBsFDTzkBJdgwkBOxWi1bnSGY7paqA7d3jhVdEOnblUPCTd03eL2HAFIwB0xWTEkYxI9gw0jmT480 Jac

Fot: wełna mineralna/ źródło: mgproject.com

Drugim najczęściej stosowanym i zarazem najtańszym materiałem termoizolacyjnym są zwykłe płyty styropianowe. Są dużo bardziej łatwopalne niż inne materiały stosowane w celach termoizolacyjnych. Zdarza się, że szczeliny powstałe pomiędzy płytami styropianowymi przyczyniają się do nieutrzymywania ciepła w pomieszczeniach.

zwwgSoP8t lzd8N5O4CBCHUaKRWQopdQVH9z5Jczk2hhnFThIYuime8BuOboVzAh2Fhx5g29kNatof67eppWbDielUIVOYtQ2 GOvsSXCugVVWnep0wbZsg09o oly78XCFjN w=s0

Fot: Płyty styropianowe/ źródło: renowa24.pl

Pianka poliuretanowa

Podczas izolacji termicznej domu warto pomyśleć o zastosowaniu pianki poliuretanowej. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, jednak inwestycja może zwrócić się nam podczas eksploatacji budynku.

W odróżnieniu od innych przykładów instalacja poliuretanowa jest odporna na działanie grzybów i pleśni. Minimalizuje proces skraplania się pary wodnej i nie pozwala na pojawienie się wilgoci. Pianki poliuretanowe nie są również narażone na zagnieżdżenie się owadów i gryzoni.

Dzięki temu przez długie lata nasz dom będzie zatrzymywał dużo więcej ciepła niż przy tańszych rozwiązaniach, a my będziemy zużywać mniej energii na ogrzewanie, na czym zdecydowanie skorzysta zarówno natura jak i nasz domowy budżet.

źródło: self-build.co.uk, obud.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.