Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Były biznesmen pedałuje po Tamizie, by zbierać plastikowe śmieci zanieczyszczające rzekę

Były biznesmen pedałuje po Tamizie, by zbierać plastikowe śmieci zanieczyszczające rzekę

Dhruv Boruah – do niedawna konsultant zarządu dużej firmy, a teraz działacz ekologiczny. Aktualnie zajmuje się czyszczeniem Tamizy w Londynie na swoim pływającym rowerze. Jego przedsięwzięcie – The Thames Project – ma za zadanie uświadamiać ludziom, jak niebezpieczne są plastikowe śmieci trafiające do rzeki.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

word image

Boruah porusza się po rzece na własnoręcznie skonstruowanym pojeździe. Konstrukcja oparta jest na bambusowym rowerze, do którego po bokach doczepiono plastikowe pływaki. Pojazd uzupełnia ster i zasilana pedałami turbina.

Wykorzystując swój rower, Boruah zebrał już tysiące kilogramów plastikowych śmieci od początku projektu w 2017 roku. „To doskonały inicjator rozmów z ludźmi. Mogę im potem opowiedzieć o mojej pracy, o plastikowych śmieciach i o tym jak wszystko zaczyna się tutaj, w kanale”, mówi aktywista w jednym z wywiadów dla CNN.

Ten 35-letni filantrop tematem zanieczyszczeń zajął się dzięki żeglowaniu jachtem z Londynu do Rio de Janeiro. Podróż sprawiła, że zaczął zastanawiać się nad niebezpieczeństwami związanymi z plastikowymi śmieciami w wodzie. W trakcie swojej wyprawy miał okazję m.in. pomagać żółwiom zaplątanym w plastikowe odpady na środku Oceanu Atlantyckiego.

„Plastik jest w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy i w jedzeniu, które jemy”, tłumaczy. „Trzeba dbać o środowisko, bo to zdrowie nasze i naszych dzieci. Czemu niszczymy naszą planetę, którą zostawimy dla naszych dzieci?”, pyta retorycznie.

word image 1

Pojemniki na śmieci Boruah często wypełnione są jednorazowymi plastikowymi opakowaniami, takimi jak styropianowe pojemniki do pakowania jedzenia czy butelki. Śmieci te w wodzie rozdrabiane są na mikroskopijne odłamki, które zanieczyszczają nie tylko nasze oceany, ale finalnie trafiają do naszego jedzenia i powietrza.

Boruah zajmuje się nie tylko czyszczeniem Tamizy i uświadamianiem okolicznych spacerowiczów. Współpracuje również z samorządami, przemysłem i innymi społecznościami. Edukuje i zachęca wszystkich do rozwiązywania problemu skażenia plastikiem.

word image 2

źródło: cnn, Thames Project

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.