1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny energii… spadły. Dane Urzędu Regulacji Energetyki na pierwszy kwartał tego roku

Ceny energii… spadły. Dane Urzędu Regulacji Energetyki na pierwszy kwartał tego roku

Ceny energii… spadły. Dane Urzędu Regulacji Energetyki na pierwszy kwartał tego roku

Według URE średnie ceny energii w pierwszym kwartale 2024 roku są o prawie ⅓ niższe niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. W ramach rozliczeń wytwórców z podmiotami z własnych grup kapitałowych cena za jedną megawatogodzinę wyniosła 596,59 zł.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Spadek cen prądu. Prezes URE podał nowe dane

Urząd Regulacji Energetyki opublikował dane dotyczące tego, jak wytwórcy energii rozliczali się ze spółkami w swoim własnych grupach kapitałowych. Co prawda informacje nie dotyczą bezpośrednio indywidualnych odbiorców energii, jednak wartości rozliczeń prezentują się optymistycznie i mogą oznaczać spadek także na rynku konsumentów.

W I kwartale 2023 roku średnia cena za jedną megawatogodzinę energii wynosiła 864,02 zł. W I kwartale 2024 roku jest to już zaledwie 596,59 zł.

– W obliczeniu ww. ceny uwzględniono dane z realizacji zawartych umów lub porozumień dotyczących rozliczeń w grupach kapitałowych, na podstawie których przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej sprzedają, kupują lub rozliczają energię elektryczną. Jest to cena netto energii elektrycznej (bez VAT) uwzględniająca dodatkowe przychody lub koszty wynikające z rozliczeń w ramach umowy. Cenę obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących dostawę energii elektrycznej w I kwartale 2024 roku, o łącznym wolumenie 28,78 TWh – czytamy w oświadczeniu prezesa URE, Rafała Gawina.

Co dalej z cenami energii?

Spadek ceny energii między I kwartałem bieżącego roku a analogicznym okresem rok wcześniej wyniósł aż 31%. Jeżeli porównamy zakończony właśnie okres z IV kwartałem 2023 roku, otrzymamy spadek o 18,9%. Szczegółowe stawki za prąd przez ostatnie pięć kwartałów dokładnie widać na poniższej infografice:

image

Aktualnie zamrożona maksymalna cena energii dla konsumentów wynosi 412 zł netto za 1 MWh. Zgodnie z nowym projektem ustawy o mrożeniu cen od 1 lipca ma ona wzrosnąć do 500 zł netto.

– Więcej o nowym pomyśle rządu Donalda Tuska na mrożenie cen pisaliśmy tu: Ile zapłacisz za prąd po 1 lipca 2024?

Źródło: ure.gov.pl

Fot. Canva (Proxima Studio, YILMAZUSLU)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.