Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ČEZ sprzedał projekty Krasin i Sakówko

ČEZ sprzedał projekty Krasin i Sakówko

Działający w Polsce czeski koncern energetyczny Grupa ČEZ otworzyły minionej jesieni proces sprzedażowy dwóch projektów farm wiatrowych – Krasin o mocy 35,2 MW oraz Sakówko – 4,4 MW. Ten pierwszy wygrał w ostatnich aukcjach 15 letnie wsparcie w postaci cen gwarantowanych (kontrakt różnicowy). Spółka właśnie pomyślnie zakończyła sprzedaż obu elektrowni.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Duże zainteresowanie farmami Krasin i Sakówko

Oferty koncernowi złożyło kilkadziesiąt podmiotów – polskie i zagraniczne firmy oraz fundusze inwestycyjne. Ostatecznie ČEZ przyjęło te od funduszu KGAL z Niemiec.

Jesteśmy zadowoleni z ostatecznej ceny i warunków wynegocjowanych z KGAL. Fundusz KGAL jest silnym międzynarodowym graczem w obszarze inwestycji w odnawialne źródła energiipowiedział Tomáš Pleskač, członek zarządu ČEZ.

KGAL

Fundusz KGAL od listopada 2019 uaktywnił się na polskim rynku inwestując w pierwszy w Polsce projekt farmy wiatrowej, a od wiosny br. prowadzi aktywne zakupy kolejnych. Dla Krasina Fundusz już zabezpieczył dostawy turbin, a obecnie przeprowadza przetarg na infrastrukturę. 

Doceniamy jakość przygotowanych projektów wiatrowych CEZ. Dzięki temu przejęciu poszerzamy naszą polską ekspozycję, która odpowiednio uzupełnia projekty portfela odnawialnych źródeł energii KGAL w dziewięciu innych krajach europejskichpowiedział Michael Ebner, Dyrektor Generalny KGAL Investment Management, odpowiedzialny za inwestycje infrastrukturalne.

Dezinwestycja

ČEZ dalej przeprowadza częściowe wycofywanie się z rynków zagranicznych, między innymi z Bułgarii, Rumunii i Polski, choć w naszym kraju ma nadal rozwijać segment swoich usług energetycznych ESCO za pośrednictwem takich spółek jak Euroklimat, Metrolog i OEM Energy.

Kwestia dezinwestycji na naszym rynku wiąże się z elektrowniami węglowymi Skawina i Chorzów. Dodatkowo trwa sprzedaż jeszcze czterech projektów farm wiatrowych, które są na etapie przygotowania.  

W 2019 roku czeski koncern wytworzył 64,6 TWh energii elektrycznej, o 2 procent więcej niż rok wcześniej.

Źródło: cire.pl, wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.