W Chinach powstanie leśne miasto

Ruszyła budowa leśnego miasta, które ma powstać w niedaleko Liuzhou w Chinach. Miasto powstanie do 2020 roku, a głównym źródłem elektryczności w mieście będą OZE.

Liuzhou jest miastem zlokalizowanym w południowych Chinach, w autonomicznym regionie Kuangsi. Jest on stosunkowo mocno zalesiony i górzysty. Władze Kuangsi wpadły więc na pomysł, aby to wykorzystać, tworząc od podstaw nowe miasto, współgrające z otoczeniem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Powstała już wizja tego, jak wspomniane leśne miasto miałoby wyglądać. Za stworzenie konceptu odpowiedzialni są włoscy architekci z firmy Stefano Boeri Architetti. Planowo, miasto miałoby nosić nazwę Liuzhou Forest City i stanowić miejsce zamieszkania nieco ponad 30 tysięcy osób.

Koncepcji zielonego miasta sprzyja też wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które mają stanowić główne źródło elektryczności w nowym mieście. Według założeń całe miasto na swoim terenie ma mieć zasadzonych aż 40 tysięcy drzew, co przyczyni się do pochłaniania blisko 10 tysięcy ton dwutlenku węgla oraz produkcji 900 ton tlenu w skali roku.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miasto zostanie oddane do użytku już w 2020 roku. Grupą docelową projektu leśnego miasta są młodzi Chińczycy, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą. Liuzhou Forest City to przeciwwaga do tego, iż Chiny są jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw świata. Nie stanowi to jednak problemu dla realizacji kolejnych szalonych pomysłów, które stopniowo mogą zmieniać wyobrażenie o Państwie Środka.

FOTO: Stefano Boeri