Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chińczycy odkryli tajemniczy las w leju krasowym. Znajduje się na głębokości 190 m

Chińczycy odkryli tajemniczy las w leju krasowym. Znajduje się na głębokości 190 m

W południowym regionie Guangxi w Chinach odkryto szczególny las ukryty w leju krasowym. Choć region słynie z głębokich zapadlisk skalnych, naukowcy są pod wrażeniem nowo odkrytego, w pełni dzikiego miejsca.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nieodkryty las w skałach

Leje krasowe, czyli dziury i zapadliska sięgające nawet setek metrów w głąb ziemi to powszechne zjawisko w krajobrazie Chin. Znane są pod nazwą „tiankeng”, czyli „niebiańskie doły”.

Jednak nie co dzień badacze trafiają na nieodkryte, prastare rasy, skrywające wiele nieznanych ludzkości gatunków roślin i zwierząt. W tym wypadku okazało się, że ludzie nie widzieli jeszcze wszystkich okazów natury.

W regionie Guangxi Zhuang w południowych Chinach odkryto wybitny, prastary las, położony głęboko w ziemi pomiędzy skałami. Leśny ekosystem odkryto dzięki zdjęciom satelitarnym. Na początku maja 2022 roku zespół badaczy udał się w miejsce wystąpienia leja i odnalazł w środku niego bujną i dziką zieleń. Jak dotąd nieodwiedzaną przez człowieka.

Wgłębienie składa się z trzech jaskiń, a jego całkowita objętość 5 mln m3. W takim leju zmieściłaby się równowartość 2000 basenów olimpijskich. 

Ma ponad 300 m długości i 150 m szerokości. Według badaczy to właśnie rozmiary leja budzą wielką ciekawość. Według chińskiej państwowej agencji informacyjnej Xinhua, jest to już 30 zapadlisko odnalezione w hrabstwie Leye. 

Czytaj: Chińczycy odnaleźli lit w Himalajach. Czym grozi jego wydobycie?

Nieodkryte gatunki

W leju znajdują się rozmaite gatunki drzew, w tym palm. Ekspedycja, która wyruszyła na zwiady terenu wierzy, że żyją tam nieodkryte i nieopisane gatunki roślin i dzikich zwierząt. Tajemniczy las jest domem dla drzew, które rozpościerają się nawet na 40 m. Wokół niego znajdują się zaś liczne jaskinie i skały.

Oprócz drzew naukowcy natrafili również na gęste zarośla, sięgające na wysokość ramion. Naukowcy nie chcą jednak poprzestać na tym odkryciu i mają zamiar jeszcze bardziej zgłębiać ten teren.

źródło: scmp.com, CGTN

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.