1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chińskie latające auto zakończyło udany lot testowy w Dubaju [FILM]

Chińskie latające auto zakończyło udany lot testowy w Dubaju [FILM]

Chińskie latające auto zakończyło udany lot testowy w Dubaju [FILM]

10 października w Dubaju odbył się pierwszy publiczny lot chińskiego auta XPENG X2. Próba możliwości pojazdu zakończyła się sukcesem. Jakimi możliwościami dysponuje chińskie latające auto?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chińskie latające auto

Chińskie latające auto wzbiło się w powietrze po szczegółowej ocenie ryzyka i uzyskaniu specjalnego zezwolenia na lot od Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Dubaju. Pierwszy lot obserwowało 150 uczestników, w tym przedstawiciele Konsulatu Chińskiego w Dubaju, Międzynarodowej Izby Handlowej oraz światowych mediów.

Lot publiczny odbył się w centrum skoków spadochronowych Skydive Dubai. Lokalizacja oferuje zarówno dobre warunki w przestrzeni powietrznej, jak i panoramiczne widoki na miasto.

XPENG AEROHT, która stworzyła chińskie latające auto, to największa firma z zakresu osobowej mobilności powietrznej w Azji. Jakie możliwości oferuje jej technologia?

XPENG X2

XPENG X2 to latający samochód piątej generacji. Ma zamknięty kokpit o minimalistycznym kształcie łzy. Chociaż wygląda jak z filmów science fiction, uwzględnia wysoce wydajną aerodynamikę. XPENG X2 w większości złożony jest z lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego.

Chińskie latające auto ma miejsce dla dwóch pasażerów. Nie emituje dwutlenku węgla podczas lotu, dzięki czemu wpisuje się w dążenie do zielonego transportu miejskiego. Nadaje się do przyszłych lotów miejskich na niskich wysokościach i jest idealne do krótkich podróży miejskich, takich jak zwiedzanie i transport medyczny.

XPENG X2 wyposażony jest w dwa tryby jazdy: ręczny i autonomiczny. Podczas lotu autonomicznego pasażerowie startują, lecą i lądują za naciśnięciem jednego przycisku. Maksymalna prędkość pojazdu to 130 km/h. Pojazd ma wejść na rynek przyjedzie w 2024 roku i kosztować około 156 tys. dolarów. 

Co ciekawe, polska firma oferuje znacznie tańszego latającego osobowego drona..

Polski dron pasażerski Jetson One

Jetson One stał się niezwykle popularny jeszcze przed oficjalną publiczną premierą. Dron posiada wiele zaawansowanych funkcji, takich jak rozpoznanie terenu pozwalające na unikanie przeszkód. Pojazd zapewnia bezpieczeństwo dzięki funkcjom awaryjnym, takim jak szybko działający spadochron. Osiem silników pozwala rozpędzić maszynę do 102 km/h.

Jetson One kosztuje “jedyne” 92 tys. dolarów.

źródło: heyxpeng.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.