Chiny wracają do węgla!

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.

Z raportu przeprowadzonego przez amerykański ośrodek analityczny Global Energy Monitor wynika, że Chiny rozpoczęły budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 147,7 gigawatów. Naukowcy ostrzegają, że zwiększenie mocy produkcyjnej w państwie środka w zakresie energii z węgla, jest niezgodne z utrzymaniem globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Tym samym kraj nie będzie spełniał zobowiązań w zakresie przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, które są kluczowym zobowiązaniem podjętym w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.

W raporcie podkreślono także, że przeprowadzane obecnie w Chinach inwestycje wynoszą niemal tyle samo, ile moc z węgla pozyskiwana w całej Unii Europejskiej (150 gigawatów).  Jeśli Chińczycy nie wstrzymają rozbudowy elektrowni węglowych, to wszystkie inwestycje prowadzone w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat w celu ograniczenia mocy wytwórczych bazujących na węglu, mogą zostać zniweczone. Państwo Środka jest największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, a łączna moc elektrowni węglowych już teraz wynosi tam 1 027 gigawatów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.