Ciechanów stawia na fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne będą już niedługo częścią krajobrazu w Ciechanowie. Miasto otrzyma dofinansowanie na odnawialne źródła energii

W Ciechanowie panele fotowoltaiczne pojawią się na dziewięciu budynkach użyteczności publicznej – to m.in. trzy szkoły podstawowe, pływalnia i Państwowa Uczelnia Zawodowa. Unijne dofinansowanie, które pozwala na wykorzystanie czystej energii ze słońca, wyniesie 3,2 mln zł.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Jest to szczególna inwestycja dla naszego miasta, zarówno ze względu na jej rodzaj, jak i skalę. Mocno wspieramy wszelkie rozwiązania proekologiczne, przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Inwestowanie w systemy OZE wpisuje się w innowacyjne, odpowiedzialne względem klimatu podejście. Inwestycja ta tym bardziej cieszy, że realizowana jest dzięki pieniądzom z zewnątrz –powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

W Ciechanowie możliwe są też dofinansowania dla osób indywidualnych.  Z dotacji skorzystało już 116 rodzin, na wsparcie mogą liczyć kolejni właściciele domów. W mieście będą tez pompy ciepła, a także stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

Na dofinansowanie może też liczyć gmina Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo. 11 mln złotych, które jest do wzięcia, pozwoli na 555 instalacji fotowoltaicznych w 444 gospodarstwach domowych.

Ostatnio z dotacji skorzystała też małopolska Skawina – mieszkańcy mogą już montować panele fotowoltaiczne. Także wodociągi w Koszalinie postawiły na energię ze słońca – oszczędzą w ten sposób pół miliona złotych. Kolejnym miastem, które wybrało proekologiczne technologie poboru energii jest Przasnysz – panele będą zamontowane na dachach budynków użyteczności publicznej.