Ciężarówki McDonald’s w Wielkiej Brytanii jeżdżą na oleju po frytkach

Od 2007 roku McDonald’s wykorzystuje zużyty olej rzepakowy do produkcji biodiesla do zasila samochodów dostawczych firmy. Biopaliwo składa się w 85% ze zużytego oleju spożywczego zebranego w restauracjach McDonald’s i 15% z czystego oleju rzepakowego.

Biopaliwo McDonald’s

Fotowoltaika od Columbus Energy

Matthew Howe, wiceprezes McDonald’s w Wielkiej Brytanii, powiedział, że restauracja powinna zastąpić sześć milionów litrów oleju napędowego, dodając, że “gdyby nasze ciężarówki jechały i dodatkowo pachniały frytkami, to byłoby fantastycznie”. Vikram Ogale, dyrektor McDonald’s w Indiach, wskazał w raporcie z 2018 roku, że firma przetwarza ponad 35 000 litrów zużytego oleju co miesiąc na biodiesel. Pozwala to zaoszczędzić ponad 4 20 000 litrów ropy naftowej rocznie. Powstałe w ten sposób paliwo emituje o 75% mniej węgla niż olej napędowy i benzyna. Sandeep Chaturvedi, prezes Stowarzyszenia Biodiesla w Indiach, zauważył, że: “wszystkie firmy z branży zastosować ekologiczną inicjatywę we własnym modelu biznesowym”.

W Wielkiej Brytanii firma McDonalds od 2007 roku zajmuje się wytwarzaniem ekologicznego paliwa do zasilania swoich ciężarówek dostawczych. Przyczynia się to do ograniczenia emisji 7 000 ton dwutlenku węgla rocznie. McDonald’s zamierza ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 36% do 2030 roku.