Cło na chińskie szkło solarne zostanie utrzymane

Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie cła antysubsydyjnego na szkło fotowoltaiczne z Chin. Wprowadzono je w 2014 roku i jego stawka może przekraczać 17 procent. Jednak przedstawiciele unijnego sektora zwracają uwagę, że cła mają pewne luki, przez które wewnętrzny przemysł fotowoltaiczny dalej przegrywa z chińskim. 

Cła antysubsydyjne na szkło

Cło antysubsydyjne na szkło solarne Komisja Europejska wprowadziła w 2014 roku. Miało ono poprawić sytuację wytwórców na wewnętrznym rynku. Szkło wykorzystują producenci paneli fotowoltaicznych do wytwarzania swoich produktów. Podczas ostatnich obrad 23 lipca 2020 r. Komisja ustaliła, że cła zostaną utrzymane. 

Kto i ile płaci dodatkowego cła na szkło?

Wśród chińskich wytwórców, którzy muszą płacić dodatkową opłatę, jest między innymi firma Xinyi Solar. Dla niej stawka jest najniższa, ponieważ wynosi 3,2 procent. Spora część producentów ma taryfę 12,4 proc., natomiast najwięcej płaci Zhejiang Hehe Photovoltaic Glass Technology – 17,1 proc. 

Komisja przeanalizowała rynek

Aby sprawdzić sytuację na unijnym rynku producentów szkła solarnego, eksperci Komisji poddali analizie dwa przedsiębiorstwa: francuskiego Saint-Gobain Glassolutions Isolierglass-Center oraz niemieckie GMB Glasmanufaktur Brandenburg. Odpowiadają oni za ponad 80 proc. produkcji szkła na Starym Kontynencie. Przeciwwagą w analizie miały być dwa przedsiębiorstwa z Chin, jednak żadne nie chciało wziąć udziału w analizie. Badania trwały przez cały 2018 rok. 

Cło zostanie utrzymane

Komisja stwierdziła, że ​​istnieją wystarczające dowody na to, że subsydiowanie przemysłu szkła solarnego w (Chinach) trwało w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym i prawdopodobnie będzie kontynuowane w przyszłości” – stwierdzają Komisarze w raporcie opublikowanym w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Dodają też, że nie ma istotnych powodów, przeciwko utrzymaniu środków wyrównawczych na produkcję szkła solarnego. Wręcz przeciwnie: “w przypadku wyłączenia działań wyrównawczych, sytuacja unijnego przemysłu prawdopodobnie się pogorszy.”

Unijni producenci paneli przeciwko cłom

Komisja jednak zauważyła, że część producentów paneli fotowoltaicznych, którzy korzystają z chińskiego szkła, krytykuje obecność dodatkowych opłat celnych. Mają one wpływ na większe koszty produkcji i hamują rozwój inwestycji. 

Obiekcje przedstawiło także stowarzyszenie przemysłu energii słonecznej ESMC. Choć szkło solarne ma nałożony dodatkowy podatek celny, to importowane panele już nie. W związku z tym sytuacja unijnych producentów nadal jest trudna w porównaniu do chińskich producentów. 

Źródło: pv-magazine.com