Rekordowo niski kwartał sprzedaży dachówek solarnych Tesli

W raporcie za drugi kwartał 2020 roku Tesla informuje o rekordowo niskiej sprzedaży dachówek fotowoltaicznych – Tesa Solar Roof, i o wzroście sprzedaży magazynów energii. Według Elona Muska dachówki generujące prąd ze słońca to wciąż komercyjnie opłacalny produkt. 

Bardzo słaba sprzedaż Tesla Solar Roof

W kwartalnym raporcie Tesli odnotowano bardzo niskie wyniki sprzedażowe produktu Solar Roof. W okresie kwiecień – czerwiec 2020 roku osiągnęły one poziom zaledwie 27 MW. Dotychczasowy najniższy rekord padł rok wcześniej – 29 MW. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

To prawie dziesięciokrotnie mniej niż w latach 2016-2017, kiedy Tesla sprzedawała około 200 MW dachówek na kwartał. Mimo to Elon Musk podtrzymuje, że ich produkt nadal ma komercyjny potencjał oraz że jest najtańszym źródłem energii słonecznej w USA. W odniesieniu do średniej ceny na poziomie 1,49 $/wat, za Solar Roof należy zapłacić około 30 proc. mniej. Szef Tesli optymistyczne przekonuje, że do końca roku sprzedaż się polepszy. Szacunkowo poprawa powinna być widoczna w drugim półroczu 2020 r. – na poziomie 43 MW w 3 kwartale i 54 MW w czwartym. 

Wzrost sprzedaży magazynów energii Tesli

Inaczej wygląda sytuacja dotycząca sprzedaży magazynów energii, która odbiła się od słabego 1 kwartału 2020 r.. Ich sprzedaż wtedy wyniosła 260 MWh, a w minionych 3 miesiącach skoczyła już do 419 MWh. Co ciekawe, wynik ten jest lepszy od 2 kwartału 2019, kiedy firma sprzedała 415 MWh w magazynach. 

W ostatnim czasie najwięcej magazynów Tesla sprzedała w czwartym kwartale 2019 roku. Łącznie to 530 MWh.

Kolejna Gigafactory

Podczas prezentacji raportu firma zapowiedziała, że kolejną fabrykę Gigafactory wybuduje w pobliżu Austin w stanie Teksas. Musk wspomniał o nawiązaniu kolejnych partnerstw z firmami, takimi jak Panasonic, CATL czy LG, ale więcej informacji na ten temat zostanie ujawnionych we wrześniu podczas “Dnia Baterii”.

źrodło: pv-tech.org