Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co mogą zrobić miasta, by święta były bardziej ekologiczne?

Co mogą zrobić miasta, by święta były bardziej ekologiczne?

Święta Bożego Narodzenia trudno wyobrazić sobie bez choinki w tle, dlatego też drzewko pojawia się w większości domów. Jednak co roku w wielu z nich pojawia też się dylemat, która będzie lepsza dla środowiska – prawdziwa czy sztuczna, a jeśli żywa, to co zrobić z nią po świętach? Czy miasta mogą pomóc rozwiązać tego typu dylematy?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Choinka żywa czy sztuczna?

Jeśli nie mamy jeszcze choinki, warto kupić żywe drzewko ze specjalnie założonej w tym celu plantacji, najlepiej od sprawdzonego, lokalnego dostawcy.  W przypadku, gdy posiadamy drzewko sztuczne, dobrze byłoby używać go jak najdłużej. Produkcja plastikowego drzewka łączy się z szkodliwą emisją dwutlenku węgla do atmosfery oraz z jego transportem, który powoduje dodatkowe wydzielanie CO2. Co więcej, sztuczna choinka ze względu na połączenie metalu z tworzywem nie jest łatwym materiałem do recyklingu. Jeśli więc planujemy zakup sztucznego drzewka, lepiej kupić używane niż nowe.

Choinka za odpady

Ciekawą inicjatywę w poprzednich latach podjęła Warszawa – w zamian za odpady można było otrzymać żywą choinkę. Mieszkańcy miasta mogli w specjalnych punktach wymienić na drzewko m.in. makulaturę, elektrośmieci czy plastikowe zakrętki. Władze Warszawy chciały w ten sposób zachęcić społeczność do segregowania śmieci i promowały wybór prawdziwej choinki.

Co zrobić z choinką po świętach?

Dobrze kupować żywe choinki w doniczkach, jest to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli domów z ogródkiem. Takie drzewko po krótkim pobycie w domu można bowiem posadzić na działce. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy ogródka? Wtedy z pomocą powinno przyjść miasto. W tym roku po świętach mieszkańcy Krakowa mogli samodzielnie zasadzić swoje choinki w wyznaczonych miejscach w parku. W Warszawie drzewka były z kolei zabierane przez leśników i sadzone w lesie.

Co jednak, gdy kupimy choinkę ciętą? Wtedy ogromne znaczenie ma sposób zagospodarowania wyciętych drzewek. W tym celu miasta powinny przeprowadzać zbiórki choinek, a następnie je termicznie utylizować lub wykorzystywać jako kompost.

Projekt ECO-MIASTO zakłada promowanie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Koncepcja Ambasady Francuskiej w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa realizowana jest ze współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, Dalkią i TIRU, a także z Fundacją LafargeHolcim.

Źródło: informacja prasowa ECO-MIASTO

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.