Co mogą zrobić miasta, by święta były bardziej ekologiczne?

Święta Bożego Narodzenia trudno wyobrazić sobie bez choinki w tle, dlatego też drzewko pojawia się w większości domów. Jednak co roku w wielu z nich pojawia też się dylemat, która będzie lepsza dla środowiska – prawdziwa czy sztuczna, a jeśli żywa, to co zrobić z nią po świętach? Czy miasta mogą pomóc rozwiązać tego typu dylematy?

Choinka żywa czy sztuczna?

Jeśli nie mamy jeszcze choinki, warto kupić żywe drzewko ze specjalnie założonej w tym celu plantacji, najlepiej od sprawdzonego, lokalnego dostawcy.  W przypadku, gdy posiadamy drzewko sztuczne, dobrze byłoby używać go jak najdłużej. Produkcja plastikowego drzewka łączy się z szkodliwą emisją dwutlenku węgla do atmosfery oraz z jego transportem, który powoduje dodatkowe wydzielanie CO2. Co więcej, sztuczna choinka ze względu na połączenie metalu z tworzywem nie jest łatwym materiałem do recyklingu. Jeśli więc planujemy zakup sztucznego drzewka, lepiej kupić używane niż nowe.

Choinka za odpady

Ciekawą inicjatywę w poprzednich latach podjęła Warszawa – w zamian za odpady można było otrzymać żywą choinkę. Mieszkańcy miasta mogli w specjalnych punktach wymienić na drzewko m.in. makulaturę, elektrośmieci czy plastikowe zakrętki. Władze Warszawy chciały w ten sposób zachęcić społeczność do segregowania śmieci i promowały wybór prawdziwej choinki.

Co zrobić z choinką po świętach?

Dobrze kupować żywe choinki w doniczkach, jest to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli domów z ogródkiem. Takie drzewko po krótkim pobycie w domu można bowiem posadzić na działce. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy ogródka? Wtedy z pomocą powinno przyjść miasto. W tym roku po świętach mieszkańcy Krakowa mogli samodzielnie zasadzić swoje choinki w wyznaczonych miejscach w parku. W Warszawie drzewka były z kolei zabierane przez leśników i sadzone w lesie.

Co jednak, gdy kupimy choinkę ciętą? Wtedy ogromne znaczenie ma sposób zagospodarowania wyciętych drzewek. W tym celu miasta powinny przeprowadzać zbiórki choinek, a następnie je termicznie utylizować lub wykorzystywać jako kompost.

Projekt ECO-MIASTO zakłada promowanie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Koncepcja Ambasady Francuskiej w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa realizowana jest ze współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, Dalkią i TIRU, a także z Fundacją LafargeHolcim.

Źródło: informacja prasowa ECO-MIASTO