Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co z tymi lasami? MKiŚ: Przeprowadzimy reformę gospodarki leśnej

Co z tymi lasami? MKiŚ: Przeprowadzimy reformę gospodarki leśnej

21 lutego miała miejsce konferencja prasowa wiceministra Klimatu i Środowiska, Mikołaja Dorożały. Została poświęcona w całości kwestii ochrony lasów. Padły na niej konkretne deklaracje i plany. Już teraz wiemy, że czeka nas reforma.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Paląca kwestia lasów

Temat bezpieczeństwa i stanu polskich lasów od początku roku nie stygnie. Na łamach portalu swiatoze.pl pisaliśmy już między innymi o apelu UNESCO o naprawę wyrządzonych na terenie Puszczy Białowieskiej szkód, nowym pomyśle na zapewnienie prawnej ochrony Puszczy, czy też o koncepcji stworzenia nowego parku narodowego w okolicach Szczecina. Ten ostatni temat wzbudził szczególne zainteresowanie.

Teraz naszą uwagę przykuwa kwestia ochrony lasów cennych przyrodniczo – to o niej wypowiedział się wiceminister klimatu i środowiska, Mikołaj Dorożała, podczas konferencji prasowej z 21 lutego. 

– Przeprowadzimy reformę gospodarki leśnej, która zadba o potrzeby sektora drzewnego, przez lata zaniedbywane – napisał wiceminister na portalu X (dawniej Twitter).

Powołanie specjalnego zespołu

W tym celu ministerstwo klimatu i środowiska początkiem lutego powołało zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Jego członkowie, jak sama nazwa wskazuje, mają zająć się wypracowaniem rekomendacji dla Ministra w zakresie wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, w tym sposobu prowadzenia gospodarki leśnej na wskazanych obszarach.

W skład nowopowołanego zespołu weszli między innymi: wiceminister Dorożała, Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Zastępca Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz szereg niezależnych ekspertów.

Moratorium z 8 stycznia

Zespół pracujący przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, to element szerszej drogi, o której powiedzieliśmy podczas konferencji 8 stycznia – zaznaczył Dorożała. Chodzi o moratorium na wycinkę drzew, ogłoszone przez ministerstwo dokładnie tego dnia podczas konferencji prasowej w Warszawie. W praktyce dotyczyło ono wstrzymania lub ograniczenia pozyskania drewna na obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody i pełnienia funkcji społecznych. Objęło swym zasięgiem teren dziesięciu lokalizacji, m.in. lasy koło Trójmiasta, w tym Trójmiejski Park Krajobrazowy. Łącznie ok. 1,5% terenów leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe.

W związku z wprowadzeniem nowych wytycznych pojawiły się także problemy i zapytania kierowane ze strony nadleśnictw oraz zakładów usług leśnych. Ich kompleksowa analiza i wypracowanie rozwiązań, były jednymi z pierwszych zadań nowopowołanego zespołu.

– To moratorium, które wprowadziliśmy, w dobry sposób przeprowadzone, nie zaburza gospodarki leśnej. To jest wszystko kwestia dobrego planowania. – zapewnił w odpowiedzi wiceminister.

Mikolaj Dorozala
Fot.: gov.pl

Nowa filozofia myślenia o lasach

Dorożała ogłosił równocześnie powstanie “Ogólnopolskiej narady o lasach” – nowej inicjatywy przygotowywanej przez ministerstwo, następnie zaprosił na inaugurującą je konferencję, która odbędzie się w drugiej połowie marca.

– W przyszłym tygodniu powiemy też o dacie, formule tego spotkania. Zaprosimy na nie wszystkich przedstawicieli, wszystkich interesariuszy tego procesu dbania o polskie lasy – powiedział. – Cały ten proces sprowadza się do tego, że chcemy chronić polskie lasy, ale chcemy też wprowadzać elementy zrównoważonej gospodarki. Dojście do 20% lasów, które chcemy chronić systemowo, cały element przyrodniczy, społeczny i gospodarczy, to trzy składowe, najistotniejsze, nad którymi już dzisiaj pracujemy i które będą przedmiotem “Ogólnopolskiej narady o lasach”. Wszyscy będą mogli usiąść przy tym stole i wszyscy wspólnie będziemy pracować nad nową filozofią myślenia o lasach, z uwzględnieniem tych trzech kluczowych elementów – dodał.

Jedno jest pewne – w najbliższym czasie czeka nas spora reforma i zmiana podejścia w sposobie zarządzania polskimi lasami. 

Źródło: gov.pl

Fot.: gov.pl, canva.com/@pexels

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.