1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coca-Cola w butelce z papieru? Marka przedstawiła prototyp ekologicznego opakowania

Coca-Cola w butelce z papieru? Marka przedstawiła prototyp ekologicznego opakowania

Duński startup Paboco Pioneer i największy gigant napojów gazowanych na świecie postanowili nawiązać współpracę. Jej owocem jest PlantBottle – przyjazne dla środowiska opakowanie do kultowego napoju, które w 100% poddaje się recyklingowi.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Miliardy puszek i plastikowych butelek

Coca-Cola produkuje zawrotną liczbę 12 miliardów plastikowych butelek rocznie. Już w 2018 koncern ogłosił, że chce ograniczyć produkcję odpadów, które tak trudno przetworzyć i zachęcił wszystkich do wzięcia udziału w zorganizowanej przez siebie akcji „Świat Bez Odpadów”. W ramach tej inicjatywy padła obietnica, że do 2030 roku firma pomoże zebrać i poddać recyklingowi ekwiwalent wszystkich puszek i butelek, które zużywa konsument. Natomiast do 2025 roku wszystkie opakowania producenta słodzonych napojów będą nadawać się do recyklingu.

Prototyp butelki przyszłości

Należy spełniać swoje obietnice i firma zdaje się poważnie je traktować. PlantBootle, która ujrzała kilka dni temu światło dziennie jest wytworzona w 30% z surowców pochodzenia roślinnego. Pabocco Pionier nad prototypem pracowało już od 2015 roku, a w ich projekt postanowił zainwestować spożywczy gigant. Jaki jest cel? Stworzenie taniej w produkcji, w pełni biodegradowalnej i przetwarzalnej butelki papierowej, którą będzie mógł używać każdy wytwórca i której hurtowa produkcja nie będzie stanowić problemu. Jak mówią przedstawiciele duńskiego startupu, przed nimi jeszcze wiele pracy.

Prototyp pierwszej generacji papierowej butelki nadal składa się z papierowej powłoki (otoczki) z plastikowym zamknięciem i plastikową wyściółką w środku. Plastik, którego używamy, jest wykonany w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu, który po użyciu może zostać ponownie przetworzony. Jednak naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy papier. Następnym krokiem jest znalezienie rozwiązania pozwalającego na stworzenie butelki bez plastikowej warstwy – powiedział Stijn Franssenm, który pracuje w dziale innowacji Coca-Coli.Coca-Cola będzie sprzedawana w papierowych butelkach? Marka właśnie przedstawiła prototyp

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.