Columbus Energy buduje farmę dla Ministerstwa Przedsiębiorczości

Spółka zwyciężyła w przetargu na zainstalowanie na dachu budynku Ministerstwa, przy placu Trzech Krzyży, 498 paneli fotowoltaicznych. Łącznie powstać mają 3 instalacje fotowoltaiczne, każda o mocy 50 kW.

Do końca tego roku powstanie pierwsza – o mocy 50 kW. Pozostałe dwie, o tej samej mocy, pojawią się wiosną przyszłego roku – kolejno do 30 kwietnia i 31 maja. Przetarg ogłoszono na początku sierpnia.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W ciągu roku instalacja ma wygenerować około 7% rocznego zużycia energii, jakie ministerstwo odnotowało w 2018 roku. Według obliczeń resortu, biorąc pod uwagę koszty sprzedaży i dystrybucji, czyli około 47 gr/kWh (przy czym wliczona jest też sama energia za 20 gr/kWh), to dzięki tej instalacji ministerstwo zaoszczędzi blisko 100 000 złotych.

MPiT chce dać dobry przykład innym. Dlatego rozpoczęliśmy nowe inwestycje w naszym budynku, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane. To też kolejna “cegiełka” w walce o lepszą jakość powietrza w Polsce – komentuje minister Jadwiga Emilewicz.

Remont gmachu resortu

Instalacja PV ma również pełnić zadania termomodernizacyjne. Z tego powodu stropodach gmachu resortu zostanie docieplony, aby nie tracił temperatury. Co więcej, ministerstwo chce także między innymi wymienić stolarkę okienną i drzwiową, instalację grzewczą, zmodernizować instalację z ciepłą wodą, czyli wykonać jej izolację, wprowadzić jej cyrkulację w piwnicy, dokonać montażu nowej armatury i zaworów termostatycznych oraz założyć regulator czasu pracy pompy cyrkulacyjnej.

Dzięki tym zmianom, ministerstwo zaoszczędzi również na wodzie, której zużycie ma zmniejszyć się o 20%. Z kolei zapotrzebowanie na ciepło ma spaść nawet o połowę. Ponadto modernizacja oświetlenia poprzez zastąpienie obecnych opraw oświetleniowych oprawami energooszczędnymi, ma zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o ok. 47 proc.

fot. Facebook Columbus Energy