Ruda Śląska otrzymała 5,1 mln zł na budowę OZE

Aż 5,1 mln zł trafi do Rudy Śląskiej ze środków Unii Europejskiej. Zostaną one przeznaczone na budowę odnawialnych źródeł energii. Dzięki pozyskanym funduszom powstanie 170 mikroinstalacji – zarówno fotowoltaicznych jak i solarnych.

Choć największa część uzyskanej obecnie kwoty, bo aż 3,5 mln zł, ma być przeznaczone na budowę 170 instalacji ekologicznych w budynkach jednorodzinnych, to wsparcie ma szczególne znaczenie dla budownictwa wielorodzinnego. Pozyskiwanie dodatkowych środków na budowę instalacji energii odnawialnej dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest obecnie znacznie utrudnione.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dofinansowanie w wysokości 345 tys. zł zostanie przeznaczone na budowę instalacji fotowoltaicznych na czterech budynkach przy ul. Szczęść Boże. Na instalacje będzie składać się 56 modułów fotowoltaicznych. W budynkach zostanie zamontowana również pompa ciepła, która podgrzewać ma wodę użytkową. Z kolei 300 tys. zł dofinansowania przeznaczone zostanie na montaż 36 kolektorów słonecznych na dachu budynku przy ul. Raciborskiej. Finansowaniem mają zostać objęte również m.in. biblioteka miejska w Halembie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz oczyszczalnia ścieków Halemba-Centrum.

Do tej pory władze Rudy Śląskiej z unijnych środków pozyskały już 620 mln zł, dzięki którym udało się zrealizować około 100 projektów. Miasto deklaruje, że na tym nie poprzestanie i na instalacje produkującą zieloną energię nadal pozyskiwać będzie unijne środki.