Wiadomości OZE Ruda Śląska otrzymała 5,1 mln zł na budowę OZE 15 października 2019 Wiadomości OZE Ruda Śląska otrzymała 5,1 mln zł na budowę OZE 15 października 2019 Przeczytaj także OZE Fałszywe kontrole fotowoltaiki. URE ostrzega prosumentów przed oszustami Urząd Regulacji Energetyki (URE) ponownie wydał ostrzeżenie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych przed osobami podszywającymi się pod kontrolerów. Oszuści, podając się za pracowników urzędu lub nieistniejących agencji, próbują wyłudzić dane osobowe lub uzyskać nieuprawniony wstęp na teren prywatnych posesji. OZE Fotowoltaika wyprzedziła węgiel, a OZE gaz. Przełom w energetyce USA Mimo działań administracji Donalda Trumpa wspierających sektor paliw kopalnych w miksie energetycznym USA, najnowsze dane pokazują, że OZE po raz pierwszy w historii wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż gaz ziemny, a energia słoneczna wyprzedziła węgiel. Zdaniem analityków jest to efekt przede wszystkim czynników ekonomicznych, rosnącego zapotrzebowania na energię oraz rekordowych inwestycji. Aż 5,1 mln zł trafi do Rudy Śląskiej ze środków Unii Europejskiej. Zostaną one przeznaczone na budowę odnawialnych źródeł energii. Dzięki pozyskanym funduszom powstanie 170 mikroinstalacji – zarówno fotowoltaicznych jak i solarnych. Reklama Choć największa część uzyskanej obecnie kwoty, bo aż 3,5 mln zł, ma być przeznaczone na budowę 170 instalacji ekologicznych w budynkach jednorodzinnych, to wsparcie ma szczególne znaczenie dla budownictwa wielorodzinnego. Pozyskiwanie dodatkowych środków na budowę instalacji energii odnawialnej dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest obecnie znacznie utrudnione. Dofinansowanie w wysokości 345 tys. zł zostanie przeznaczone na budowę instalacji fotowoltaicznych na czterech budynkach przy ul. Szczęść Boże. Na instalacje będzie składać się 56 modułów fotowoltaicznych. W budynkach zostanie zamontowana również pompa ciepła, która podgrzewać ma wodę użytkową. Z kolei 300 tys. zł dofinansowania przeznaczone zostanie na montaż 36 kolektorów słonecznych na dachu budynku przy ul. Raciborskiej. Finansowaniem mają zostać objęte również m.in. biblioteka miejska w Halembie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz oczyszczalnia ścieków Halemba-Centrum. Do tej pory władze Rudy Śląskiej z unijnych środków pozyskały już 620 mln zł, dzięki którym udało się zrealizować około 100 projektów. Miasto deklaruje, że na tym nie poprzestanie i na instalacje produkującą zieloną energię nadal pozyskiwać będzie unijne środki. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.