Converse wyprodukuje buty z przetworzonych odpadów

Amerykańska marka obuwnicza Converse wprowadziła do sprzedaży nowe modele swoich kultowych trampek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do wykonania kolekcji Converse Renew wykorzystano przetworzone odpady.

Nową, proekologiczną linię obuwia promuje hasło: „Life’s too short to waste” („Życie jest zbyt krótkie, by je marnować / by śmiecić”). Converse w swym komunikacie prasowym podkreśla, że wprowadzenie takiej kolekcji stanowi podkreślenie trzech kierunków działania, które marka zamierza obrać w związku z racjonalnym zarządzaniem odpadami. Zmiana dotyczy najsłynniejszych modeli obuwia Converse: Chuck Taylor All Star oraz Chuck 70.  Materiały, z którego zwyczajowo wykonywane są te buty, będą sukcesywnie wymieniane na tworzywa pochodzące z recyklingu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pierwszą odsłoną Converse Renew są egzemplarze o nazwie Renew Canvas. Posiadają ten sam wygląd i styl, jakim charakteryzuje się typowe obuwie marki Converse. Zmiana dotknie samego tworzywa: płótno niezbędne do wytworzenia butów zostanie w całości wykonane z poliestru pochodzącego z recyklingu zużytych plastikowych butelek. Buty Renew Canvas są już dostępne w sprzedaży od 5 lipca tego roku.

Kolejnym krokiem na drodze do wyzyskiwania surowców pochodzących z odpadów staną się egzemplarze Renew Denim. Obuwie wchodzące w skład tej linii będzie zawierać denim pozyskany z dżinsów pochodzących ze składowisk odpadów. Jak podaje producent, potrzebny surowiec zostanie odzyskany w wyniku autorskiego procesu upcyclingu. Premiera tego modelu będzie miała miejsce w sierpniu tego roku.

Ostatnim modelem wchodzącym w skład nowej, ekologicznej kolekcji marki Converse będą egzemplarze Renew Cotton. Tym razem zmiana będzie dotyczyła bawełny: w specjalnym procesie odpady płótna bawełnianego zostaną wykorzystane do stworzenia nowej przędzy, wzbogaconej dodatkowo o poliester. Ten model obuwia wejdzie do sprzedaży w 2020 r.

Kolekcja Converse Renew pojawi się również w Polsce. Już teraz pierwsze modele Renew Canvas można nabyć w Warszawie w Galerii Złote Tarasy, Galerii Arkadia oraz sklepach SneakerStudio oraz WSS. Ich cena to 329 zł za parę.