Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coraz więcej samochodów elektrycznych w polskich firmach

samochod elektryczny

Coraz więcej samochodów elektrycznych w polskich firmach

Samochody z ekologicznymi napędami oraz alternatywne środki transportu zyskują popularność wśród polskich firm. Już 18% z nich korzysta z co najmniej jednego auta w pełni elektrycznego. Natomiast połowa przedsiębiorców zamierza wprowadzić je w ciągu trzech lat. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na dobrej drodze

Arval Mobility Observatory opublikował raport “Barometr Flotowy”. Wynika z niego, że blisko jedna trzecia polskich firm (31%) posiada w swoich flotach samochód napędzany ekologicznie. Pod tą nazwą kryją się pojazdy w pełni elektryczne, hybrydy i hybrydy typu plug-in. Natomiast co najmniej jednym elektrykiem może pochwalić się 18% przedsiębiorstw w Polsce. 

Więcej ładowarek, więcej elektryków

Pozytywnym wnioskiem z tegorocznego badania jest ograniczenie barier, które dotychczas zniechęcały menedżerów do wybierania pojazdów w pełni elektrycznych. Znaczną poprawę widać przede wszystkim w dostępności punktów ładowania w miejscu pracy i domach użytkowników. Problemem przestał być już także niewielki wybór modeli pojazdów elektrycznych. 

Zdrowie i bezpieczeństwo

Wyraźny wpływ pandemii widać we wzroście popularności alternatywnych form mobilności. Obecnie korzysta z nich już 62% przedsiębiorstw, a w ciągu trzech lat odsetek może wzrosnąć do 88%. Firmy chcą zapewnić pracownikom bezpieczeństwo zdrowotne i komfort w dojazdach do pracy. 

– Klasycznie rozumiany samochód służbowy wielu firmom już nie wystarcza, a pandemia COVID-19 dodatkowo pogłębiła zapotrzebowanie na inne formy mobilności. Na rynku istnieją już odpowiedzi na wiele aktualnych potrzeb, dopasowane do różnych modeli biznesowych. Zdecydowanie najważniejsza jest dziś skuteczność – bezpieczne dotarcie do celu w jak najkrótszym czasie – mówi Radosław Kitala, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska.

Jaką alternatywę wybierają firmy? Już co trzecia firma korzysta ze wspólnych dojazdów pracowników, w 28% flot funkcjonował firmowy system car sharingu, a 26% firm wybrało budżet na mobilność. 

Fot.  Ed Harvey / Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.