Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Finlandia będzie pierwszym państwem, które osiągnie ujemny ślad węglowy?

Czy Finlandia będzie pierwszym państwem, które osiągnie ujemny ślad węglowy?

W kwestii celów klimatycznych Finlandia nie ma sobie równych. Kraj chce osiągnąć zerowe emisje gazów cieplarnianych do 2035, tym samym wyprzedzając wymagania nałożone UE. Finowie nie mają jednak zamiaru na tym poprzestać – do 2040 chcą osiągnąć ujemny ślad węglowy! Jak planują to zrobić?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Finlandia stawia poprzeczkę bardzo wysoko 

2 czerwca fiński rząd zatwierdził plan klimatyczny oparty na predykcjach niezależnych ekonomistów. Jego głównym założeniem jest neutralność klimatyczna do 2035 roku, 15 lat wcześniej niż zakładają cele Unii Europejskiej. W ciągu następnych pięciu lat Finlandia chce pochłonąć więcej CO2 niż wynoszą roczne emisje, stając się tym samym pierwszym państwem o ujemnym bilansie krajowego śladu węglowego.

fgdi3Hv3ywryMsOaipI2gFSrvsUeEm7gjojkL0Zf0FaqC7tPZpnGoT6IUra7WCNG pTlfTtB4CRdX5RZlMJPMOZ0CX pZc27JGHhq91ZpTQdzM0jWUHUNv BRGNBOkdDH79ZzUuiNG aVOgtA
Historyczne emisje gazów cieplarnianych Finlandii/źródło: OurWorldInData

Cel ambitny, ale czy możliwy do osiągnięcia?

Finowie przyspieszają transformację energetyczną 

W pierwszej kolejności państwo ma zamiar skupić się na transformacji energetycznej, która całkowicie wyeliminuje zużycie paliw kopalnych. Finlandia już w 2018 roku ogłosiła, że pożegna się z węglem do końca lat 20. Jednak zamknięcie kopalni węglowych, jak w innych europejskich krajach, przyspieszyła inwazja Rosji na Ukrainę. Emma Kari, minister klimatu i środowiska Finlandii, twierdzi, że budowa państwa wolnego od paliw kopalnych jest „pilniejsza niż kiedykolwiek” nie tylko ze względu kryzysu klimatycznego, ale także bezpieczeństwa. 

Jednocześnie musimy upewnić się, że transformacja jest sprawiedliwa dodaje Emma Kari. – Plan zawiera różnego rodzaju wsparcie finansowe zarówno dla gospodarstw domowych, jak i samorządów, aby proces stopniowego wycofywania paliw kopalnych był jak najbardziej sprawiedliwy.  

Oprócz tego polityka klimatyczna Finlandii zakłada również ograniczenie emisji związanych z przemysłem rolnym, np. redukcję metanu związanego z hodowlą krów. 

Gwarantuję, że cel neutralności węglowej do 2035 roku zostanie utrzymany, a prace klimatyczne będą kontynuowane poza terminami wyborczymipodkreśliła Kari

Czy ochrona środowiska może przynieść ujemny ślad węglowy? 

Po osiągnięciu zerowych emisji netto, Finlandia planuje skupić się na odbudowie i ochronie środowiska przyrodniczego. Kluczowe w tym obszarze okazują się lasy, które obejmują aż 75% powierzchni kraju. 

Niestety w wyniku wylesiania fińska przyroda uwalnia więcej CO2 niż jest w stanie zmagazynować. W 2021 roku lasy wyemitowały 2,1 mln ton dwutlenku węgla więcej względem tego, co pochłonęły. W związku z tym ministerstwo rolnictwa i leśnictwa rozpoczęło pracę nad planem klimatycznym, który ma polepszyć system użytkowania gruntów. 

Fiński rząd planuje również zreformować prawo dot. ochrony środowiska, opodatkować szkody wyrządzone przyrodzie, zwiększyć finansowanie na rzecz ochrony bioróżnorodności, a także lepiej promować zrównoważone wykorzystanie surowców naturalnych. 

Źródła: Fińskie Ministerstwo Klimatu, Euronews

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.