Czy Kostaryka stanie się pierwszym zdekarbonizowanym krajem na świecie?

To jeden z głównych celów nowego prezydenta Carlosa Alvarado, który w swym inauguracyjnym wystąpieniu powiedział: „Mamy tytanicznie ciężkie zadanie do wykonania. Jest nim rezygnacja z używania paliw kopalnych w naszej gospodarce, aby zrobić miejsce dla czystej i odnawialnej energii. Dekarbonizacja jest wielkim zadaniem naszego pokolenia i Kostaryka musi być jednym z pierwszych krajów na świecie, która osiągnie ten cel.”

38-letni, były dziennikarz i aktualny prezydent Kostaryki, Carlos Alvarado przyjechał na uroczystość inauguracyjną elektrycznym autobusem nie przez przypadek. To właśnie sektor transportowy ma być pierwszym, który do 2021 roku przejdzie rewolucję i porzuci pojazdy z silnikami spalinowymi.

Czy tak szybkie odcięcie sektora transportowego od paliw kopalnych jest możliwe? Wątpią w to eksperci, którzy zwracają uwagę na to, że: „Szybkie dotarcie do transportu bezemisyjnego może być trudne”. Tę opinię podziela Prezes Stowarzyszenia Importerów Samochodów i Maszyn – Oscar Echeverría, który z kolei dodaje, że: „Jeśli nie będzie żadnej infrastruktury ładującej, kompetentnych specjalistów, przystępnych cen prądu oraz sensownej gospodarki odpadami plan prezydenta Alvarado będzie skazany na porażkę. Musimy być ostrożni.”

Fotowoltaika od Columbus Energy

Podobną opinię w tej materii przedstawia Uniwersytet Kalifornijski: „Całkowite odcięcie od paliw kopalnych w tak krótkim czasie może być nierealne, jednak wdrożone działania mogą utorować drogę do sukcesu w dłuższej perspektywie czasowej”.

Źródło: The Independent