Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy kształt parku może mieć wpływ na nasze zdrowie?

Czy kształt parku może mieć wpływ na nasze zdrowie?

O dobroczynnym wpływie parków i ogólnie zieleni na zdrowie człowieka mówi się dużo, a temat ten odmienia we wszystkich przypadkach. Znaczenie może mieć nie tylko jego powierzchnia i skład gatunkowy, ale nawet jego kształt. Do takich wniosków na podstawie statystyk doszli naukowcy z Texas A&M University.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Huaquing Wang, doktor nauk urbanistycznych i regionalnych oraz Lou Tassinary, profesor wizualizacji z Texas A&M University przeprowadzili analizy danych statystycznych dotyczących Filadelfii. Znaleźli oni związek pomiędzy sposobem zagospodarowania przestrzeni miejskiej, a zdrowiem mieszkańców. Nie byłoby w tym nic odkrywczego gdyby nie fakt, że czynnikiem jest…kształt parku.

Parki o złożonym kształcie cenniejsze od tych prostych

Z analiz wynika, że złożony kształt parku wpływa na dłuższe życie osób zamieszkujących w jego okolicy. Rzadziej zapadają oni na choroby serca i płuc. Naukowcy przypisują to lepszemu dostępowi mieszkańców do parku i większej liczbie ścieżek prowadzących do niego. Pośrednio wpływa to więc na częstotliwość i czas przebywania w zielonej przestrzeni. Wang wyjaśnił także, że nieregularny kształt parku jest celowo planowany lub wynika z nietypowego ukształtowania terenu. Nie można przy tym pominąć kwestii praw własności do danego terenu przed jego budową.

Informacje mogą przydać się architektom i osobom odpowiadającym za zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Jednocześnie dobrze wpasowują się w trend budowania nieszablonowych i złożonych, czasem awangardowych parków.

Wyniki badań opublikowano w „The Lancet Planetary Health”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.